Trwa ładowanie...
gombrowicz
23 kwietnia 2010, 13:50

Centra Gombrowicza w kraju i za granicą

Centra Gombrowicza w kraju i za granicąŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

W Polsce i we Francji powstają dwa gombrowiczowskie centra. Muzeum pisarza we Wsoli zostanie otwarte latem tego roku, w czterdziestą rocznicę śmierci Gombrowicza .

Wsola pod Radomiem przypomina lata młodości Gombrowicza . Witold przyjeżdżał tu na wakacje do starszego brata Jerzego. We Wsoli pisał fragmenty różnych utworów, m.in. Ferdydurke . A w wolnych chwilach — jak z sentymentem wspominał — grał w tenisa i ping ponga.

– Otwarcie 22 sierpnia to już termin nieodwołalny. Staramy się stworzyć muzeum, które będzie przyciągać gości ze świata. Dużą salę na parterze poświęcimy polskiej biografii pisarza do 1939 roku. A piętro - emigracji: podróży Gombrowicza do Argentyny i jego powrotowi do Europy. Stąd tytuł tej części ekspozycji „Trans-Atlantyk” - zapewnia Jolanta Pol, kustosz Muzeum Literatury w Warszawie i autorka projektu ekspozycji dla Wsoli.

Do Wsoli trafią pamiątki przekazane Muzeum Literatury przez Ritę Gombrowicz .

- A wydawało się, że pierwsze powstanie Międzynarodowe Centrum Sztuki i Literatury im Witolda Gombrowicza w zabytkowej kamienicy w Vence, na Lazurowym Wybrzeżu — mówi Jolanta Pol.

Vence to malownicze miasteczko na południu Francji, do którego zawsze ciągnęli artyści. Gombrowicz spędził w nim ostatnie pięć lat życia. Mieszkał tu razem z kanadyjska romanistką Ritą Labrosse, zafascynowaną jego twórczością, z którą ożenił się w 1968 roku. Rok później zmarł i spoczął na miejscowym cmentarzu.

d1ef7ju

Secesyjna kamienica - Villa Alexandrine, w której Witold i Rita wynajmowali mieszkanie, jest dziś własnością miasta. Gdy zatem przed dwoma laty powstał projekt jej rewitalizacji i utworzenia Centrum - w który zaangażowało się polskie MKiDN oraz Ministerstwo Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej - wyglądało, że wszystko potoczy się błyskawicznie. Polscy specjaliści opracowali już nawet projekt prac konserwatorskich. A Jolanta Pol - wstępny scenariusz ekspozycji dla muzealnej części, która miała znaleźć się na drugim piętrze.

Niestety, rozmowy i konkretne prace zastopowały w ubiegłym roku wybory municypalne we Francji, w których wyłoniono nowego mera Vence. Natomiast już w listopadzie tego roku ruszy internetowy portal Gombrowicz.net, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ritę Gombrowicz i wspierany przez Muzeum Literatury w Warszawie.

Pełna wersja artykułu w aktualnym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj