Trwa ładowanie...
dania
23-04-2010 13:30

Cenny pierwodruk najpierw skradziony, teraz sprzedany

Cenny pierwodruk najpierw skradziony, teraz sprzedanyŹródło: Inne
dfmr9ny
dfmr9ny

Skradziony z duńskiej Biblioteki Narodowej egzemplarz pierwodruku _Utopii_ Tomasza Morusa z 1516 roku nabył legalnie na aukcji w Kopenhadze za 1,3 mln koron (174 tys. euro) zagraniczny kolekcjoner.

Dom aukcyjny Bruun Rasmussen odmówił wyjaśnień, czy także biblioteka złożyła ofertę odkupienie dzieła, którego cena wywoławcza wynosiła równowartość 135 tys. euro.

Utopia to jedna z około 3 tysięcy cennych książek, jakie w latach 60. i 70. przywłaszczył sobie nieżyjący już bibliotekarz. Wartość wyniesionego z narodowej książnicy zbioru szacuje się na 20 mln do 40 mln euro.

Proceder wyszedł na jaw dopiero po zgonie bibliotekarza w 2003 roku, gdy duńska policja otrzymała stosowną wskazówkę od firmy aukcyjnej Christie's. W domowej piwnicy znaleziono 1200 skradzionych dzieł.

Wdowa po bibliotekarzu przy współudziale różnych jego krewnych zdołała sprzedać wiele książek na międzynarodowym rynku aukcyjnym za łącznie 1,2 mln euro. W roku 2004 główną sprawczynię i kilku jej wspólników skazano na kary kilkuletniego więzienia.

Duńska Biblioteka Narodowa nie składa na razie pozwów przeciwko nabywcom skradzionych jej książek, bowiem obawia się nieprzewidywalnych kosztów procesowych.

dfmr9ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmr9ny