Pochodzący z XIX w. portret Józefa Grabowskiego, u którego Adam Mickiewicz spędził w 1831 r. święta Bożego Narodzenia, poszerzył kolekcję cennych pamiątek w muzeum wieszcza w Śmiełowie (Wielkopolska).
- Olejny portret nieznanego autora przedstawia właściciela Łukowa, którego poeta wymienia z imienia i nazwiska w księdze VII Pana Tadeusza . Prawdopodobnie był to dowód wdzięczności za opiekę, jaką Grabowski okazywał przez 30 lat bratu Mickiewicza - Franciszkowi - powiedziała kierownik śmiełowskiego muzeum, Ewa Kostołowska.
Według niej, obraz jest cenny, ponieważ nie jest znany z żadnych katalogów i książek.
- Był przechowywany w zbiorach prywatnych - podkreśliła Kostołowska.
Dodała, że dzieło ma 31 cm szerokości i 37 cm wysokości, a jego rama jest rzeźbiona bardzo dyskretnie.
*Niedawno muzeum otrzymało z Kanady dwie pamiątki związane z majątkami położonymi w pobliżu Śmiełowa, m.in. z Komorzem. * - Pani Jolanta Sise przekazała ręcznie pisane w okresie II wojny światowej pamiętniki jej dziadka Kazimierza Skórzewskiego - właściciela Komorza, którego po wojnie wyrzucono z własnego majątku. Są w nich bardzo osobiste i rodzinne wspomnienia, m.in. z miejsc internowania w Cerekwicy i Dobrzycy oraz okoliczności wyrzucenia go z domu - mówi Kostołowska.
Sise przekazała muzeum także olejny portret dziadka Kazimierza Skórzewskiego oraz dwie XIX - wieczne akwarele Michała Skórzewskiego (podkomorzego poznańskiego i starosty pyzdrskiego) oraz jego córki - Anastazji Szczanieckiej.
Muzeum gromadzi pamiątki dotyczące Mickiewicza oraz osób, które w jakikolwiek sposób były z nim związane. Pałac w Śmiełowie jest od 1970 r. jedną z placówek Muzeum Narodowego w Poznaniu. W połowie sierpnia 1831 r. wieszcz spędził tutaj wakacje. Gościli go właściciele Śmiełowa - Gorzeńscy, którzy w 1886 r. sprzedali majątek Chełkowskim.
Za ich czasów Śmiełów stał się bardzo szybko wzorcowym majątkiem, również poza granicami Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Ten zasłużony ród gościł u siebie m.in. Henryka Sienkiewicza , Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Kossaka i Władysława Tatarkiewicza. Chełkowscy gospodarzyli tutaj do 1939 r.
Klasycystyczny pałac składa się z piętrowej części głównej, z czterokolumnowym portykiem jońskim oraz z ćwierćkolistych galerii i pawilonów bocznych. W otaczającym go parku krajobrazowym z XVIII i XIX wieku można spotkać stare dęby i lipy. W okresie letnim podziwiany jest tutaj Ogródek Zosi, założony według mickiewiczowskich opisów ogrodów w Soplicowie.