Trwa ładowanie...
d2qow1z
wiek
23-04-2010 13:56

Cenny album z XIX-wiecznymi zdjęciami

d2qow1z
d2qow1z

Album 22 z unikatowymi fotografiami Kalisza wzbogacił kolekcję najcenniejszych zbiorów miasta. Zdjęcia wykonane techniką mokrego kolodionu przedstawiają najważniejsze obiekty Kalisza krótko po 1871 roku.

Ich autorem jest Jan Wilhelm Diehl, który przybył do Kalisza prawdopodobnie tuż przed 1871 r.

- Ten cenny zabytek został kupiony na aukcji w Warszawie, za pieniądze miasta - poinformował dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), Adam Borowiak.

Album prawdopodobnie został wydany w zaledwie 15 egzemplarzach. Do niedawna uważano, że nie zachował się ani jeden z nich.

Na zdjęciach można zobaczyć m.in. kościół franciszkanów z klasztorem i otaczającymi go murami, kościół św. Mikołaja (dziś katedra), odwach na rynku z 1815 r., powstały w latach 1820-1824 gmach Trybunału Kaliskiego z fragmentami ówczesnej Alei Józefiny. Są także zdjęcia innych dawnych obiektów, z których wiele już nie istnieje po zbombardowaniu miasta przez wojska pruskie i pożarze w 1914 r.

Na warszawskiej aukcji kupiono także litografię przedstawiającą rosyjskie manewry wojskowe w Kaliszu w 1835 r. oraz wydany w drukarni kolegium jezuickiego tekst kazania księdza Kazimierza Gruszeckiego na powitanie prezydenta Trybunału Koronnego biskupa Józefa Łaszcza.

Wszystkie nabytki trafią do zbiorów specjalnych MBP. Dla czytelników będzie dostępna ich wersja cyfrowa.

d2qow1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qow1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj