Trwa ładowanie...
d2kd53b

Cenckiewicz napisał książkę o Annie Walentynowicz

d2kd53b
d2kd53b

Wiosną tego roku ukaże się książka, autorstwa Sławomira Cenckiewicza , poświęcona Annie Walentynowicz. Zawierać ona będzie analizę wieloletnich działań Służby Bezpieczeństwa wobec tej działaczki opozycji oraz szkic biograficzny.

- Będzie to wybór kilkudziesięciu dokumentów SB z akcji rozpracowywania Anny Walentynowicz od lat 70. do końca PRL -powiedział Cenckiewicz .

Jak wyjaśnił historyk, z akt wynika, że komunistyczne tajne służby wielokrotnie próbowały złamać Walentynowicz.

- Osaczona przez bezpiekę nigdy się jej jednak nie dała i pozostała do końca niezłomna. Jej odwaga jest tym bardziej godna podziwu, że podejmując walkę z komunistycznym systemem była prostą pracownicą Stoczni Gdańskiej z trudną sytuacją życiową, wychowującą samotnie syna - podkreślił Cenckiewicz .

d2kd53b

W liczącej ok. 300 stron książce znajdzie się też obszerny szkic biograficzny Walentynowicz wraz ze zdjęciami.

Publikacja będzie miała tytuł Kryptonim Emerytka(taki był kryptonim teczki SB założonej Walentynowicz w latach 1983-90, wcześniej akta jej rozpracowywania nosiły nazwę „Suwnicowa”) i zostanie wydana poza Instytutem Pamięci Narodowej, gdzie do końca 2008 r. pracował Sławomir Cenckiewicz .

Cenckiewicz wraz z Piotrem Gontarczykiem jest m.in. autorem książki wydanej przez IPN w czerwcu 2008 r. SB a Lech Wałęsa - przyczynek do biografii , która stawia tezę, że w latach 70. Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o kryptonimie „Bolek”.

d2kd53b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kd53b