Dlaczego Zbigniew Zapasiewicz zrezygnował ze studiów chemicznych i zdał do szkoły aktorskiej, czy odbył służbę wojskową, jak pokonał problem alkoholowy i gdzie spotkał kobietę swojego życia - można przeczytać w książce Zapasowe maskimaski wybitnego artysty i pedagoga. Tom ukazał się z okazji jego 70. urodzin.
Pierwotnie tytuł tomu miał brzmieć: Zapasiewicz od A do Z. Ale - jak powiedział sam bohater i autor książki - "są to luźne zapiski, wspomnienia i anegdoty nieuporządkowane chronologicznie w rejestr wydarzeń".
- To ma być czytadło, a nie autobiografia - powiedział Zapasiewicz.
Zapasowe maski są wspomnieniami, zapisem przeżyć z lat młodości i zbiorem anegdot, za pomocą których Zapasiewicz opowiada o swoich problemach życiowych i przemyśleniach po 50 latach pracy w zawodzie aktora.
Na książkę składają się: rozmowa - zarys autobiografii aktora, wypowiedzi jego kolegów i krytyków oraz zestawienie wszystkich prac teatralnych i filmowych.
Zbigniew Zapasiewicz to wielka postać polskiej sceny i kina, aktor, reżyser, pedagog. Debiutował w 1956 roku rolą Galois w "Ostatniej nocy" według Infelda w Teatrze Młodej Warszawy, gdzie grał do 1959 roku. Występował również w teatrach Współczesnym, Dramatycznym i Powszechnym.
Na ekranie zadebiutował w 1963 roku. Wystąpił m.in. w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Janusza Zaorskiego i innych. Od 1987 roku jest profesorem w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademii Teatralnej) w Warszawie.