Był dla księcia Karola jak drugi ojciec. Akta FBI ujawniają nieznane oblicze męża stanu
"Gej ze skłonnością do młodziutkich chłopców". Tak o mentorze księcia Karola pisało FBI. Utajnione latami dokumenty ujrzały właśnie światło dzienne.
Szykuje się kolejny skandal związany z dworem królewskim Wielkiej Brytanii. Wszystko za sprawą najnowszej książki Andrew Lownie'ego.
ZOBACZ TEŻ: Kulisy związku Diany i Karola
W "The Mountbattens: their Lives & Loves" uznany historyk i biograf ujawnia nigdy wcześniej niepublikowane informacje na temat bohatera wojennego oraz mentora księcia Filipa i jego syna Karola. O sprawie piszą wszytkie brytyjskie tabloidy.
Mąż stanu
Chodzi o lorda Louisa Mounttbattena, prawnuka królowej Wiktorii, kuzyna Jerzego VI i Edwarda VII oraz wuja księcia Filipa.
Lord Louis Mounttbatten urodził się 25 czerwca 1900 r. W czasie I wojny światowej służył w Royal Navy, a w latach 1943-45 został naczelnym dowódcą sił alianckich w Azji Południowo-Wschodniej.
Na kartach historii zapisał się jako wytrawny polityk, wielokrotnie odznaczany admirał floty, bohater wojenny, ostatni wicekról i przedostatni gubernator generalny Indii.
Drugi ojciec
Nic dziwnego, że był wzorem najpierw dla osieroconego dość wcześnie Filipa, a potem jego syna Karola, z którym łączyła go wyjątkowo silna więź.
Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że syn Elżbiety II traktował lorda niczym drugiego ojca. Ich relacja została świetnie nakreślona w serialu Netfliksa "The Crown", gdzie w Mounttbattena wcielił się Greg Wise.
Lord Mounttbatten miał też swój udział w zeswataniu Filipa i przyszłej królowej Wielkiej Brytanii. To z jego inicjatywy młodziutki Filip zajmował się królewskimi córkami: Małgorzatą i Elżbietą, które wraz z ojcem wizytowały Akademię Marynarki w Darthmouth w 1939 r.
18-letni oficer natychmiast wpadł w oko Elżbiecie. Para długo korespondowała, a 7 lat później córka Jerzego VI przyjęła oświadczyny.
Haki FBI
Idealny obraz męża stanu właśnie nadszarpnęły rewelacje zawarte w książce "The Mountbattens: their Lives & Loves". Zbierając do niej materiały, Andrew Lownie zwrócił się do FBI o udostępnienie 75-letnich dokumentów. I był to strzał w dziesiątkę.
Okazało się, że wywiad amerykański latami zbierał haki na lorda Mountbattena i jego żonę Edwinę, majętną wnuczkę finansisty sir Ernesta Cassela.
Jaki obraz wyłania się z doniesień agentów FBI? Okazuje się, że nie tak znów perfekcyjny, jak dotąd sądzono.
Pierwsze raporty o lordzie spłynęły do FBI w 1944 r. Przez kolejne 30 lat wywiad skrupulatnie zbierał doniesienia dotyczące życia osobistego Mountbattenów, określanych przez różne źródła jako "osoby o ekstremalnie wątpliwej moralności".
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Prowadził drugie życie
Zdaniem informatorów para miała dość swobodny stosunek do małżeńskiej wierności. Jednak to nie romanse kładą się cieniem na opinii lorda.
W archiwach FBI przetrwały liczne doniesienia o homoseksualnych skłonnościach wuja Filipa.
Mówił o nich m.in. jego były kierowca Ron Perks.
Z jego zeznań wynika m.in., że Mountbatten był częstym gościem ekskluzywnego gejowskiego domu publicznego niedaleko marokańskiego Rabatu.
Elizabeth Wharton Drexel, amerykańska pisarka i bywalczyni salonów, w rozmowie z agentami Biura zeznała z kolei, że Mountbatten miał szczególną słabość do młodziutkich chłopców.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Fetysz
Lord miał otaczać się wianuszkiem homoseksualnych przyjaciół, wśród których zyskał przezwisko "Mountbottom" (ang. bottom, czyli spód).
Autor "The Mountbattens: their Lives & Loves" zawarł też w książce rozmowę z Anthonym Dalym, który w latach 70. był ekskluzywną prostytutką. Twierdzi on, że fetyszem wuja księcia Filipa były wojskowe uniformy i buty oraz chłopcy w szkolnych mundurkach.
Lord Louis Mountbatten zginął 27 sierpnia 1979 r. w zamachu zorganizowanym przez IRA. Ładunek został podłożony na jego jachcie. W wyniku obrażeń śmierć poniosły też trzy inne osoby, w tym jego wnuk.
"The Mountbattens: their Lives & Loves" pojawi się w sprzedaży 22 sierpnia nakładem wydawnictwa Blink Publishing.