Być wegetarianinem jest coraz łatwiej
Wegetarianizm staje się coraz bardziej popularny.
Byle tak dalej! Sytuacja początkujących wegetarian i tych, którzy nie są obdarzeni zbyt bujną fantazją kulinarną, jest mniej skomplikowana niż dawniej. Pojawia się bowiem coraz więcej książek o wegetarianizmie i z przepisami kuchni bezmięsnej czy wegańskiej.
Wspaniałą pracę przygotował Świat Książki: Kuchnia wegetariańska Ingi-Britty Sundqvist stanowi przewodnik po zasadach zdrowego odżywiania, zawiera porady na temat najlepszych metod przygotowywania posiłków, wskazówki dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, tabele wartości odżywczych, etc. Książka jest bogato ilustrowana, trudniejsze przepisy wzbogacane są rysunkami i fotografiami.
Kuchnia wegetariańska Zbigniewa Landowskiego zawiera ok. 150 przepisów wegetariańskich z wielu krajów świata. Są wśród nich znakomite przepisy kuchni indyjskiej, koreańskiej, żydowskiej, rosyjskiej, a nawet południowoafrykańskiej.
Bardzo podobną ideę realizuje Kuchnia wegetariańska świata Angeliki Ilies. Ta książka odkrywa bogactwo wegetariańskich kuchni Europy, Ameryki, egzotycznej Afryki i pachnącej przyprawami Azji. Zawiera wiele ciekawych informacji o kulturze, historii i sztuce kulinarnej krajów, z których pochodzą przepisy, a także propozycje pasujących napojów i wiele pomysłów na ciekawe dekoracje.
Kuchnia wegetariańska Nicola Graimes to lustrowana encyklopedia zdrowego żywienia, z praktycznymi wskazówkami, jak dobierać produkty i przyrządzać smaczne posiłki. Zawiera ponad 100 przepisów na wegetariańskie dania - od śniadań i brunches po dania główne i sałatki, a także desery, ciasta i wypieki.
Swoją książkę z przepisami opublikowała w 2003 roku para znanych projektantów: Jola Słoma i Mirosław Trymbulak. Książka nosi tytuł Nakarmić duszę.
A dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą nic na temat wegetarianizmu, lub wahają się z podjęciem decyzji, polecamy książki autorstwa Juliet Gellatley: Milczącą arkę oraz Viva!Wegetarianizm. Autorka ujawnia w nich mechanizmy i kulisy działalności przemysłu mięsnego oraz analizuje etyczny wymiar wegetarianizmu.