Trwa ładowanie...

Bursztynowy Motyl dla Kingi Choszcz za Moją Afrykę

Bursztynowy Motyl dla Kingi Choszcz za Moją AfrykęŹródło: Inne
dszinhv
dszinhv

Zmarła w 2006 roku podróżniczka Kinga Choszcz , autorka książki Moja Afryka , została laureatką nagrody Bursztynowego Motyla, którą wręczono dziś w Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem.

Nagrodę za najlepszą polską książkę podróżniczą odebrała mama podróżniczki. Bursztynowego Motyla przyznano po raz czternasty.

- Tę książkę pisała młoda dziewczyna o czystym sercu i gorącej głowie. Widać było, że jest to pasjonatka podróży. Nagroda jest zasłużona, bo Moja Afryka pokazuje inny obraz Afryki, o wiele bardziej przyjemny, optymistyczny. Ludzie są otwarci, uśmiechnięci i niosący bezinteresowną pomoc -powiedział Arkady Radosław Fiedler, członek jury.

- Odkąd Kinga skończyła 15 lat, jej życie to były wyjazdy i powroty. Afryka Kingi to radosna Afryka białej kobiety z dredami - powiedziała odbierając nagrodę Krystyna Choszcz, mama podróżniczki.

dszinhv

* Kinga Choszcz urodziła się w 1973 roku.* Wraz z Radosławem „Chopinem” Siudą odwiedziła m.in. Amerykę Północną i Południową, Australię i Nową Zelandię. Po powrocie z wypraw podróżnicy napisali wspólną książkę Prowadził nas los .

W 2005 roku wyruszyła do Afryki. Przemierzając afrykańskie kraje, organizowała warsztaty dla dzieci i naukę języka angielskiego. Krótko przed śmiercią wykupiła dziewczynkę, która skazana była na niewolniczą pracę. Zapewniła jej powrót do rodziny i edukację w szkole.

W 2006 roku Kinga Choszcz zmarła w stolicy Ghany, Akrze, na malarię. Część jej prochów rozsypano nad oceanem. Na podstawie pamiętników pochodzących z podróży na Czarny Ląd powstała książka Moja Afryka .

Jak podkreślił Wojciech Cejrowski , Afryka jest najbardziej niebezpiecznym kontynentem do podróżowania.
- Człowiek wyszedł z sawanny afrykańskiej, zatem te choroby, które tam są, najdłużej nas znają. To powoduje, że wielu podróżników tam ginie, a afrykańskie choroby są bardzo trudne do wyleczenia. Niedobra dla podróżników jest też Azja i niektóre wyspy Pacyfiku - powiedział.

dszinhv

Pomysł zorganizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodził się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej. Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński , Marcin Kydryński , Ryszard Kapuściński , Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska .

* Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy.*W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. Dywizjon 303 , Ryby śpiewają w Ukajali , Orinoko, Kanada pachnąca żywicą.

Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Arkadego Fiedlera. Placówka obchodzi w tym roku 35-lecie działalności.

dszinhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dszinhv