Trwa ładowanie...

Bursztynowy Motyl dla Ginącej Polski

Bursztynowy Motyl dla Ginącej PolskiŹródło: Inne
d1sl11l
d1sl11l

Bogusław Michalec odebrał w poniedziałek w Muzeum - Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie Bursztynowego Motyla. Jest to nagroda przyznawana od roku 1996, za najlepszą polską książkę podróżniczą.

Michalec otrzymała nagrodę za album Ginąca Polska wydany nakładem wydawnictwa Carta Blanca.

- Album Ginąca Polska jest książką o odchodzącej Polsce, zwyczajach, elementach kultury, zapomnianych zabytkach. To album o zjawiskach, o których warto pamiętać i warto je przypominać, gdyż to są korzenie naszej kultury - powiedział Marek Fiedler, członek jury.

d1sl11l

Autor prezentuje w swym albumie zabytkowe budowle, zapomniane linie kolejowe, podupadłe zabytki, skanseny, a nawet relikty socrealizmu. W książce można znaleźć również informacje o regionalnych zwyczajach, lokalnych bazarach, odpustach i jarmarkach oraz dawnych wierzeniach.

- Minie jeszcze kilka lat i pewne wierzenia, zwyczaje, zabytki odejdą w zapomnienie. Album ten jest więc odpowiedzią na pewną potrzebę społeczną - powiedział Bogusław Michalec.

Bogusław Michalec ma 36 lat, mieszka w Krakowie. W swym dorobku ma m.in. książki dla dzieci, przewodniki o Krakowie, opowiadania oraz tomiki wierszy.

Uroczystość wręczenia Bursztynowego Motyla odbyła się w Puszczykowie po raz trzynasty. Laureatami nagrody są m.in. Marek Kamiński , Marcin Kydryński , Ryszard Kapuściński , Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska .

d1sl11l

Pomysł zorganizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodził się w trakcie obchodów 100 rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda przyznawana pod jego patronatem miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. Dywizjon 303 , Ryby śpiewają w Ukajali , Orinoko, Kanada pachnąca żywicą.

Dzieło Fiedlera seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek.

d1sl11l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sl11l