Trwa ładowanie...
jezus
23-04-2010 13:52

Buntowników było trzech

Buntowników było trzechŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6
Jezus, Sokrates, Budda – ci starożytni mędrcy wciąż mogą nas inspirować, niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący, czy nie – mówi francuski filozof Frédéric Lenoir .

Napisał pan książkę Socrate, Jésus, Bouddha: Trois maîtres de vie (Sokrates, Jezus, Budda: trzej nauczyciele życia). Co skłoniło pana do zestawienia tych postaci, które zwykle są sobie przeciwstawiane?

* Frédéric Lenoir*: Po pierwsze uczyniłem to z powodów osobistych – wszyscy trzej w decydujący sposób wpłynęli na mój rozwój intelektualny i duchowy. Sokratesa poznałem w wieku 15 lat, czytając Ucztę Platona , Buddę rok później za pośrednictwem Hermana Hessego , zaś Ewangelie przeczytałem w wieku 19 lat, poczynając od świętego Jana. Był to dla mnie głęboki wstrząs.

Połączyłem ich nauczanie dlatego, że mają oni punkty wspólne, które – moim zdaniem – przeważają nad tym, co ich dzieli. Gdy blisko z nimi obcujemy, dostrzegamy, że Sokrates jest bardziej uduchowiony, niż zwykło się sądzić. Opiera się na rozumie, ale wierzy w nieśmiertelność duszy i odwołuje się do daimonionu, wewnętrznego głosu, który uważa za emanację bóstwa. Jezus jest dużo mniej religijny, niż się uważa. Przedstawia się jako Boży wysłannik, ale uwalnia jednostkę od ciężaru tradycji i wynosi miłość ponad prawo religijne.

To niezgodne z utrwalonym wizerunkiem…

* Frédéric Lenoir*: Mistycyzm Sokratesa przeszkadza niektórym historykom filozofii, którzy chcą postrzegać go jako czystego racjonalistę. Z kolei w chrześcijańskiej i buddyjskiej tradycji religijnej występowała skłonność do zamazywania emancypacyjnego przesłania Jezusa czy Buddy. Oddałem głos im samym, próbując sięgnąć do źródeł. Kiedy Budda krytykuje składane przez braminów ofiary religijne, tłumacząc, że wybawienie może być jedynie wynikiem osobistego rozwoju, to ten sposób myślenia ma nieocenione znaczenie. Uznając, że każda ludzka istota może samodzielnie dojść do prawdy, przyjmujemy, że wszyscy ludzie są równi, a system kastowy rozpada się w drobny mak.

Michel Labro

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj