Trwa ładowanie...
życie
23 kwietnia 2010, 13:50

Brytyjski historyk: Kreml utrącił publikację mojej książki

Brytyjski historyk: Kreml utrącił publikację mojej książkiŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Brytyjski historyk Orlando Figes , specjalizujący się w okresie stalinowskiego terroru, jest przekonany, że rosyjski wydawca wycofał się z planów wydania jego książki z powodu politycznych nacisków Kremla - pisze „Guardian”.

Figes dowiedział się o decyzji rosyjskiego wydawnictwa Atticus we wtorek. Oficjalnym uzasadnieniem było to, że w okresie gospodarczego kryzysu, gdy czytelnicy kupują mniej książek, wydawca musi przestawić się na publikację bestsellerów. Nie wyda więc książki Figesa Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji .

Historyk powiedział „Guardianowi”, że w rzeczywistości Atticus ugiął się pod presją Kremla, dążącego do rehabilitacji dyktatora, więc książka o społecznych kosztach represji prowadzonych z polecenia Stalina, byłaby dla Kremla politycznie niewygodna.

Szepty przetłumaczono już na 22 języki, m.in. na polski.

d2bl827

Autor posłużył się relacjami pisanymi i dźwiękowymi, a także rozmowami ze świadkami historii, które prowadził wraz z rosyjską organizacją Memoriał, dokumentującą komunistyczne represje w Rosji sowieckiej i ZSRR.

4 grudnia 2008 roku z polecenia rosyjskiej prokuratury generalnej przeprowadzono rewizję w siedzibie Memoriału w Petersburgu. Skonfiskowano wtedy archiwum ośrodka przechowywane na twardych dyskach wraz z osobową bazą danych, nagraniami dźwiękowymi i spisanymi relacjami ludzi.

- Skonfiskowano dane, które gromadziłem wraz z Memoriałem w Petersburgu, stanowiące około jednej trzeciej materiałów źródłowych wykorzystanych w książce. Prokuratorski nalot był elementem szerszej ideologicznej walki, której stawką jest kontrola nad publikacjami historycznymi i nauką historii - uważa Figes .

„Guardian” pisze, że Kreml od dawna dąży do rehabilitacji Stalina. Celem jest zaprzeczenie jego zbrodniom i uwypuklenie jego osiągnięć budowniczego wspaniałej sowieckiej przeszłości.

- Kreml chce, by Rosjanie czuli się dumni ze swojej sowieckiej przeszłości i nie byli obciążeni paraliżującym poczuciem winy z powodu represji okresu stalinowskiego - twierdzi gazeta.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj