Trwa ładowanie...
kazimierz
23-04-2010 13:52

Brytyjczyk laureatem Nagrody Historycznej im. Moczarskiego

Brytyjczyk laureatem Nagrody Historycznej im. MoczarskiegoŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Brytyjski historyk Gunnar S. Paulsson , autor książki poświęconej Żydom w okupacyjnej Warszawie, został laureatem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - poinformowała Fundacja Agory, która jest fundatorem tej nagrody.

Wyniki pierwszej edycji konkursu o nagrodę im. Moczarskiego - przyznawaną za najlepszą historyczną publikację, która ukazała się w Polsce w minionym roku - ogłoszono podczas czwartkowej gali w Warszawie.

Paulsson został uhonorowany za książkę Utajone Miasto. Żydzi po 'aryjskiej' stronie Warszawy 1940-1945 . Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, w przekładzie Elżbiety Olender-Dmowskiej. Jury konkursu uznało ją za najlepszą historyczną książkę wydaną w Polsce w 2008 r.

- Zdaniem Paulssona , zajmującego się historią Zagłady, w okupacyjnej Warszawie ukrywało się 28 tys. Żydów, ponad połowa przeżyła do wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystko to jednak szacunki. Tytułowe ‘utajone miasto’ to nie tylko ludność żydowska - to również '70-90 tys. Polaków, którzy im pomagali, a także kilku tysięcy, którzy na nich polowali'. W swojej książce Gunnar Paulsson stawia pytania o ocalonych: „dlaczego tak niewielu?” i zarazem – „dlaczego tak wielu?”- poinformowała, odnosząc się do treści książki, Fundacja Agory.

d2ui6s6

Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego.

W jury, które przyznało Paulssonowi nagrodę, zasiadali m.in. historycy Władysław Bartoszewski , Andrzej Friszke , Andrzej Garlicki , Andrzej Krzysztof Kunert i Henryk Samsonowicz .

Konkurs im. Kazimierza Moczarskiego został zorganizowany po raz pierwszy.Do nagrody zgłaszano tytuły wydane w Polsce w ubiegłym roku wydawniczym - autorskie prace historyczne, dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe.

Zgodnie z regulaminem, zakres tematyczny i czasowy książek obejmował historię Polski od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r., do czasów obecnych. Konkurs dotyczył tylko prac autorów żyjących. Zgłoszenia nadsyłali wydawcy, autorzy i jurorzy nagrody.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj