Trwa ładowanie...

Brytyjczycy uwielbiają Thomasa S. Eliota

Brytyjczycy uwielbiają Thomasa S. EliotaŹródło: AFP
d1oz8zn
d1oz8zn

Najlepszym brytyjskim poetą został Thomas Stearns Eliot , autor Ziemi jałowej, jednego z najważniejszych poematów XX wieku. Poeta zwyciężył w głosowaniu przeprowadzonym przez BBC.

- Czy to może być prawda? - pyta z niedowierzaniem krytyk dziennika „The Daily Telegrach”, Ivan Hewett.
Nie ukrywa też radości z takiego wyboru Brytyjczyków.
- Thomas Stearns Eliot , poeta intelektualny par excellence, którego Ziemia Jałowa jest tak naładowana uczonymi odniesieniami kulturowymi, że musiał sam stworzyć do niej przypisy? Jeśli to prawda, oznacza to, że czytelnicy zawsze w ostatecznym rozrachunku wiedzą, co jest dobre - stwierdza Hewett.

Dowodem na to, że Brytyjczycy rzeczywiście zagłosowali na T.S. Eliota jako na autora Ziemi jałowej, a nie pisarza związanego z musicalem „Cats” jest fakt, że na drugim miejscu w głosowaniu uplasował się metafizyczny poeta epoki elżbietańskiej, John Donne. Na tym jednak kończy się brytyjskie umiłowanie klasycznych autorów: na trzecim miejscu znajduje się bowiem rastafarianin Zephaniah, który opuścił szkołę w wieku 13 lat, nie mogąc nauczyć się pisać i czytać.

* T.S. Eliot uchodzi za jednego z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych poetów XX wieku.* Urodził się w St Louis w stanie Missouri w USA w 1888 roku, ale przeprowadził się do Anglii, przyjął anglikanizm i postanowił zostać Brytyjczykiem (1927). W 1948 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla.

d1oz8zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oz8zn