„Brunonalia”, czyli obchody rocznicy urodzin Brunona Jasieńskiego , potrwają od poniedziałku do soboty w Klimontowie (Świętokrzyskie), skąd pochodził poeta.
W programie imprezy, skierowanej głównie do dzieci i młodzieży, są warsztaty teatralne, malarskie i muzyczne, koncerty, przedstawienia i widowisko narracyjne. Pokazany zostanie film nakręcony podczas ubiegłorocznych „Brunonaliów”, a wydarzenia bieżącej edycji co wieczór pokaże na rynku Telewizja Klimontów, tworzona przez profesjonalnych filmowców.
Jak poinformowała Maria Więckowska ze Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego, w sobotę w Przybysławicach koło Klimontowa rozstrzygnięty zostanie - zorganizowany po raz pierwszy - konkurs poetycki dla amatorów i zawodowych twórców, na który zgłosiło się 120 osób.
Podczas tegorocznych „Brunonaliów” realizowany będzie projekt „Kadisz za sąsiadów”, którego celem jest przywrócenie pamięci o klimontowskich Żydach, którzy przed II wojną światową stanowili 80 procent mieszkańców miasteczka.
Młodzi uczestnicy warsztatów będą uczyli się piosenek w języku jidysz oraz tego, jak zbierać informacje o przeszłości i jak je opowiadać. Dorośli będą uczestniczyli w społecznej dyskusji o dawnym cmentarzu żydowskim. Projekt jest częścią programu „To co wspólne, to co różne” i będzie realizowany dzięki wsparciu Fundacji Batorego, Fundacji Forda i Fundacji Taubego.
Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.
*„Brunonalia” odbędą się już po raz siódmy. * Bruno Jasieński (1901-1939), prawdziwe nazwisko Wiktor Bruno Zysman - poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. Urodził się i działał w Klimontowie koło Sandomierza. Mieszkał i tworzył także w Krakowie, Paryżu i Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: Pieśń o głodzie, Nogi Izoldy Morgan , Słowo o Jakubie Szeli, Palę Paryż i Bal manekinów .