„Brulion” ma 20 lat
Mija 20 lat od powstania niezależnego pisma literacko-kulturalnego „Brulion”.
Z tej okazji w warszawskiej Galerii Porczyńskich przedstawiany jest projekt "8 kolorów życia". Jak mówi Robert Tekieli , współzałożyciel „Brulionu” i jego redaktor naczelny, jest to prezentacja 8 różnorodnych sfer życia dających poczucie sensu istnienia.
Jubileusz rozpoczęły warsztaty ewangelizacyjnego radia internetowego BXVI, które - jak podkreśla Tekieli - tworzą ludzie młodzi. Z młodzieżą spotyka się też metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Robert Tekieli będzie oprowadzał swoich gosci po muzeum „Brulionu”. Jak mówi, będzie to wycieczka po czterech etapach historii czasopisma: Podziemiu, czyli czasach komunizmu i stanu wojennego, alternatywie, czyli poszukiwaniu wolności, satanizmie, czyli efekcie poszukiwania tej wolności oraz Nawrócieniu, czyli pokazaniu ludzi, w których życiu Pan Bóg odgrywa najważniejszą rolę.
Robert Tekieli podkreśla, że obchody 20-lecia „Brulionu” to tylko początek dużego projektu. Następny festiwal odbędzie się w maju przyszłego roku, a kolejny w listopadzie - również - w niedzielę Chrystusa-Króla. Będzie to zwieńczenie tygodnia prezentacji i koncertów muzyków chrześcijańskich. Jak mówi Tekieli , te środowiska są gotowe pokazać Polakom, że współczesna kultura to nie tylko zagrożenia, to nie tylko płytki i powierzchowny polor kultury popularnej, ale również poważne i radosne pozycje, dzięki którym można przeżyć życie sensownie. I dodaje, że to właśnie jest tak naprawdę powód spotkania w 20-lecie „Brulionu”.
Ukazujące się do 1999 roku czasopismo literackie i kulturalne „Brulion”, początkowo poświęcone było zagadnieniom literackimi promowaniu nowego pokolenia pisarzy i poetów (zwanego potem często pokoleniem „Brulionu”) nieraz bardzo różniacych się od siebie nawzajem. To, co mieli ze sobą wspólnego, to nowa sytuacja społeczna, w której tradycja modelu podziemnego społeczeństwa, zapoczątkowana w latach 80. przez ruch Solidarności, wyczerpywała się i stopniowo zamieniała w rzeczywistość wczesnego kapitalizmu.
Z czasem pismo zaczęło się zwracać w stronę zjawisk społecznych, kulturowych i politycznych początku lat 90., zwłaszcza tzw. kultury alternatywnej, takiej jak feminizm, multimedia, techno, cyberpunk. Po zmianie światopoglądu redaktora naczelnego Roberta Tekielego ton pisma zmienił się na bardziej konserwatywny, związany z katolicyzmem. Doprowadziło to do stopniowego spadku zainteresowania u pozostałych członków redakcji i końca ukazywania się „Brulionu”.