Trwa ładowanie...

Bralczyk: język się bogaci, ale mowa - ubożeje

Nasz język cały czas się bogaci, ale nasza mowa ubożeje, powiedział prof. Jerzy Bralczyk podczas spotkania pt. "Gwałtu, rety! Co się dzieje z tym językiem polskim?", które odbyło się w poniedziałek w Muzeum Niepodległości.

Bralczyk: język się bogaci, ale mowa - ubożejeŹródło: AKPA
d1t7lsr
d1t7lsr

Nasz język cały czas się bogaci, ale nasza mowa ubożeje, powiedział prof. Jerzy Bralczyk podczas spotkania pt. "Gwałtu, rety! Co się dzieje z tym językiem polskim?", które odbyło się w poniedziałek w Muzeum Niepodległości.

"Kiedy słyszę skargi na język, rodzi się we mnie mały duszek przekory. Czy rzeczywiście teraz jest z nim dużo gorzej, niż było?" - pytał Bralczyk .

Według niego, świat zmienia się, coraz więcej jest relacji, usług, rzeczy, a wszystkie nowe rzeczy i zdarzenia muszą być jakoś nazwane. "Ze świata materialnego trochę niknie, ale niewiele, a z języka nie znika nic" - powiedział profesor, porównując język do urządzenia z wejściem, ale bez wyjścia. "Wrzucamy tam rozmaite słowa, ale wyjść one nie mogą" - stwierdził.

W efekcie - zauważył - nasz język rozwija się, bogaci o nowe słowa i pojęcia, ale nasza mowa ubożeje. Profesor rozróżnił oba pojęcia, mówiąc, że "mowa" - to sposób, w jaki się porozumiewamy, a "język" to zbiór reguł, rządzących mową. Dodał również, że porozumiewający się ze sobą ludzie "nie mają wpływu na język, ale mają wpływ na mowę".

Bralczyk narzekał na coraz większą ilość zapożyczeń w języku oraz na skrótowość komunikatów, za pomocą których porozumiewają się ludzie. Piętnował sposób, w jaki porozumiewają się np. rzecznicy prasowi lub specjaliści z dziedziny public relations, podając za przykład tak powszechne w mowie potocznej słowa, jak "weekend", "koktajl", "lunch" i "projekt". Dodał również, że cieszy się, kiedy napotka rusycyzm lub latynizm, gdyż "to jeden anglicyzm mniej".

d1t7lsr

Skonkludował, że "za 100 lat język polski nie będzie w stanie obsłużyć handlu, przemysłu czy nauki", gdyż w tych dziedzinach życia powszechnie używany będzie język angielski.

* Jerzy Bralczyk (ur. 1947 r.) jest językoznawcą i popularyzatorem języka polskiego, specjalistą w zakresie języka polityki, reklamy i marketingu.* Zasiada w Prezydium Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W kilku rozgłośniach radiowych, m.in. w Radiu dla Ciebie, prowadził cykliczną audycję "Słowo o słowie". Jest autorem wielu książek o języku polskim.

d1t7lsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t7lsr