Trwa ładowanie...

Booker 2005 przyznany

Share
Booker 2005 przyznanyŹródło: Inne
d44v3yh

Irlandczyk John Banville otrzymał tegoroczna prestiżową brytyjską nagrodę literacką Bookera za powieść The Sea.

Nazwisko laureata ogłoszono w poniedziałek, 10 października, późnym wieczorem podczas gali w Londynie.

Przewodniczący jury John Sutherland podkreślił, że wybór spośród wielu bardzo dobrych i różnych powieści był niezwykle trudny, a jurorzy nagrodzili Banville'a za mistrzowskie studium żalu, wspomnień i przypomnianej miłości.

d44v3yh

The Sea to powieść o wspomnieniach z dzieciństwa, historia wdowca Maxa Mordena, który powraca do miejscowości na wybrzeżu, gdzie spędził lato jako dziecko.

Wygrana 59-letniego Banville'a była zaskoczeniem, nawet - jak przyznał - dla niego samego.Spośród sześciu autorów, którzy znaleźli się na tzw. krótkiej liście za faworytów uważani byli Julian Barnes z powieścią Arthur and George, Kazuo Ishiguro z Never Let Me Go oraz Zadie Smith z On Beauty.

Laureat otrzymał czek na 50 tys. funtów szterlingów (ok. 90 tys. dolarów). Ustanowiona w 1969 roku nagroda Booker Prize, jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, przyznawana jest corocznie twórcom z Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych krajów brytyjskiej Wspólnoty. Otrzymali ją m.in. J.M. Coetzee, Kingsley Amis, Salman Rushdie, V.S. Naipaul.

d44v3yh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44v3yh
d44v3yh