Trwa ładowanie...
crossing
23-04-2010 13:22

BookCrossing - śledztwo doskonałe

BookCrossing - śledztwo doskonałeŹródło: Inne
d3r5vw2
d3r5vw2

To chyba były prezydent RP Lech Wałęsa, słynący ze swoich niekonwencjonalnych wypowiedzi, chciał, aby rząd stał twardo na trzech nogach... Takie samo postanowienie zadeklarował polski serwis uwalniający książki - BookCrossing.pl.

Fundament pierwszy - to klasyczne "uwalnianie" w amerykańskim tego słowa znaczeniu (amerykańskim - bo ten rodzaj działania jest najbardziej popularny w USA).

A więc wchodzimy na stronę www.bookcrossing.pl, logujemy się (lub rejestrujemy, jeśli to nasz pierwszy raz...), rejestrujemy książkę, wpisujemy do niej numer BIP, który otrzymujemy po zarejestrowaniu książki (najlepiej wraz z adresem internetowym www.bookcrossing.pl) i... już.

Książkę zostawiamy w parku, na ławce, w pociągu, tramwaju, autobusie lub gdziekolwiek indziej, pamiętając, że powinno to być miejsce uczęszczane, a nie kompletne odludzie. I czekamy, aż pojawi się pierwszy wpis o "naszej" książce, czyli pierwszy znak, że ktoś ją odnalazł i zgłosił ten fakt na stronie BookCrossing Polska.

d3r5vw2

Będziemy o tym wiedzieć na pewno, bo system wyśle do nas maila z informacją, że książka "żyje" i "się znalazła".

Fundament drugi - to uwalnianie wśród przyjaciół, znajomych i współpracowników. Postępujemy tak, jak w przypadku pierwszym, tyle że książki nie porzucamy na pastwę przypadkowego przechodnia, lecz wręczamy osobie znanej, która wyraża chęć jej przeczytania.

Trzecim fundamentem są Oficjalne Strefy BookCrossing, czyli półki, skrzynie, czy po prostu miejsca znane pozostałym członkom BookCrossing. Uwalniając książkę w OSBC dokonujemy stosownego wpisu w jej metryczce, co zdecydowanie ułatwia pozostałym czytelnikom "polowanie" na upatrzone pozycje.

Trzeba pamiętać tylko o jednym - w każdym z trzech przypadków podstawą jest zarejestrowanie książki na www.bookcrossing.pl w celu uzyskania numeru BIP, dokładne opisanie książki, czyli wpisanie przynajmniej numeru i adresu strony (albo przyklejenie specjalnej karteczki, którą można wydrukować w trakcie rejestracji).

Dzięki rejestracji będziemy wiedzieć, kto ma naszą książkę, co o niej sądzi i co z nią zrobił.

d3r5vw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r5vw2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj