Trwa ładowanie...

Bolek i Lolek wykorzystani przez gejów - sprawę zbadają prawnicy

Bolek i Lolek wykorzystani przez gejów - sprawę zbadają prawnicyŹródło: Inne
d3055a2
d3055a2

Właściciele majątkowych praw autorskich do postaci Bolka i Lolka, bohaterów popularnych w Polsce filmów animowanych dla dzieci, zlecili niemieckiej kancelarii prawniczej zbadanie sprawy bezprawnego wykorzystania wizerunku maluchów przez środowiska gejowskie w Berlinie – jeden z właścicieli praw Roman Nehrebecki.

– Zleciliśmy niemieckiej kancelarii rozpoznanie sytuacji prawnej. Zabezpieczane są także dowody – powiedział Nehrebecki.

Postacie z kreskówek reklamowały udział przedstawicieli niemieckich mniejszości seksualnych w warszawskich Dniach Równości. Wizerunki Bolka i Lolka zamieszczone zostały na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek „Siegessaeule”, a także w materiałach reklamujących wyjazd do Polski na Dni Równości, które oferuje jedno z biur turystycznych w stolicy Niemiec.

d3055a2

Bezprawne użycie wizerunku bohaterów kreskówek oburzyło właścicieli majątkowych praw autorskich.
– Postacie Bolka i Lolka zostały użyte bez naszej zgody. Na dodatek Bolek został zniekształcony i zamieniony w kobietę, co jest niedopuszczalne – wyjaśniał Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, pomysłodawcy i autora przygód Bolka i Lolka w ujęciu literackim oraz współautora postaci chłopców w ujęciu plastycznym.

Oburzenie właścicieli majątkowych praw autorskich, prócz wykorzystania bez ich wiedzy postaci i ich zmiany, wzbudziło także sugerowanie homoseksualizmu Bolka i Lolka.

Pierwszy odcinek najbardziej chyba znanego polskiego filmu animowanego o przygodach braci Bolka i Lolka powstał w 1962 r. i nosił tytuł „Kusza”. Potem zrealizowano jeszcze ponad 150 siedmiominutowych odcinków serialu.

W 1987 roku ówczesny Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej, po ciągnącym się ponad 20 lat procesie, uznał, że autorami koncepcji plastycznej postaci Bolka i Lolka są trzy osoby: Alfred Ledwig, Władysław Nehrebecki oraz Leszek Lorek. Każdemu z autorów należała się równa część praw. Nie godził się z tym od początku mieszkający na stałe w Niemczech Alfred Ledwig. W 2004 roku ostatecznie przegrał jednak batalię przed polskimi sądami.

W lutym bieżącego roku bielski Sąd Rejonowy ustanowił zarząd przymusowy nad autorskimi prawami majątkowymi do postaci filmowych Bolka i Lolka. W imieniu właścicieli zarządza nimi bielska kancelaria prawnicza Contra.

d3055a2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3055a2