Trwa ładowanie...

Bolek i Lolek, geje małe dwa

Bolek i Lolek, geje małe dwaŹródło: Inne
d49uqmu
d49uqmu

Właściciele majątkowych praw autorskich do postaci Bolka i Lolka, bohaterów popularnych w Polsce filmów animowanych dla dzieci, są zbulwersowani umieszczeniem wizerunku maluchów na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek „Siegessaeule”.

Roman Nehrebecki zapowiedział oddanie sprawy do sądu przeciw redaktorowi naczelnemu magazynu i rysownikowi.

– Postacie Bolka i Lolka zostały użyte bez naszej zgody. Na dodatek Bolek został zniekształcony i zamieniony w kobietę, co jest niedopuszczalne. Na stronie internetowej gazety wykorzystany został też przerobiony kadr z filmu „Wielka podróż Bolka i Lolka”. Pozwiemy do sądu redaktora naczelnego pisma i rysownika – powiedział Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, pomysłodawcy i autora przygód Bolka i Lolka w ujęciu literackim oraz współautora postaci chłopców w ujęciu plastycznym.

Oburzenie właścicieli majątkowych praw autorskich, prócz wykorzystaniem bez ich wiedzy postaci i ich zmiany, wzbudziło także sugerowanie homoseksualizmu Bolka i Lolka.

d49uqmu

Niemiecki magazyn dla gejów i lesbijek w ostatnim numerze zachęca swych czytelników, używając wizerunku Bolka i Lolka do udziału w warszawskich Dniach Równości.

Roman Nehrebecki dodał, że wizerunkiem chłopców posługuje się też niemieckie biuro turystyczne Anders Reisen, które reklamuje wyjazdy na Dni Równości do Warszawy.

– Wystąpimy w tej sprawie do prokuratora generalnego. Autokary pewnie będą wjeżdżać do Polski oklejone tym plakatem, a Bolek i Lolek staną się symbolem uczestnictwa w tej imprezie – powiedział.

Pierwszy odcinek najbardziej chyba znanego polskiego filmu animowanego o przygodach braci Bolka i Lolka powstał w 1962 r. i nosił tytuł „Kusza”. Potem zrealizowano jeszcze ponad 150 siedmiominutowych odcinków serialu.

W 1987 roku ówczesny Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej, po ciągnącym się ponad 20 lat procesie, uznał, że autorami koncepcji plastycznej postaci Bolka i Lolka są trzy osoby: Alfred Ledwig, Władysław Nehrebecki oraz Leszek Lorek. Każdemu z autorów należała się równa część praw. Nie godził się z tym od początku mieszkający na stałe w Niemczech Alfred Ledwig. W 2004 roku ostatecznie przegrał jednak batalię przed polskimi sądami.

W lutym bieżącego roku bielski Sąd Rejonowy ustanowił zarząd przymusowy nad autorskimi prawami majątkowymi do postaci filmowych Bolka i Lolka. W imieniu właścicieli zarządza nimi bielska kancelaria prawnicza Contra.

d49uqmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49uqmu