Trwa ładowanie...
oprac. Grzegorz Kłos
16-10-2019 11:37

Bohdan Butenko nie żyje. Legendarny rysownik miał 88 lat

Obok Jana Marcina Szancera czy Zbigniewa Rychlickiego był jednym z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Bohdan Butenko był aktywny do samego końca. W lutym obchodził 88. urodziny. O śmierci poinformował "Przekrój".

Bohdan Butenko nie żyje. Legendarny rysownik miał 88 latŹródło: East News
d25s2a9
d25s2a9

Na ilustracjach Bohdana Butenki wychowało się kilka pokoleń Polaków. Powołał do życia m.in. Gapiszona i Kwapiszona, Gucia i Cezara czy w końcu zilustrował kultowe wydanie "Pana Maluśkiewicza i wieloryba" Juliana Tuwima, które kilka lat temu wznowiło Wydawnictwo Dwie Siostry.

Bohdan Butenko był rysownikiem, ilustratorem, grafikiem i projektantem lalek i dekoracji do teatrów lalkowych. To on zaprojektował scenografię do Kabaretu Starszych Panów. Miał też ogromny wkład w rozwój polskiego komiksu.

Butenko był też autorem ilustracji do książek takich tuzów literatury dziecięcej i młodzieżowej, jak Edmund Niziurski czy Hanna Ożogowska.

d25s2a9

O śmierci Bohdana Butenki poinformował "Przekrój" na FB.

Do końca pozostał aktywny, uczestniczył w festiwalach i targach literackich spotykał się z fanami. W sierpniu 2019 r. otworzył wystawę swoich ilustracji na Warszawskich Targach Książki.

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

d25s2a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25s2a9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj