Trwa ładowanie...
d9e0tme

Bohdan Butenko nie żyje. Legendarny rysownik miał 88 lat

Obok Jana Marcina Szancera czy Zbigniewa Rychlickiego był jednym z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Bohdan Butenko był aktywny do samego końca. W lutym obchodził 88. urodziny. O śmierci poinformował "Przekrój".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bohdan Butenko nie żyje. Do końca był aktywny (East News)
d9e0tme

Na ilustracjach Bohdana Butenki wychowało się kilka pokoleń Polaków. Powołał do życia m.in. Gapiszona i Kwapiszona, Gucia i Cezara czy w końcu zilustrował kultowe wydanie "Pana Maluśkiewicza i wieloryba" Juliana Tuwima, które kilka lat temu wznowiło Wydawnictwo Dwie Siostry.

Bohdan Butenko był rysownikiem, ilustratorem, grafikiem i projektantem lalek i dekoracji do teatrów lalkowych. To on zaprojektował scenografię do Kabaretu Starszych Panów. Miał też ogromny wkład w rozwój polskiego komiksu.

Butenko był też autorem ilustracji do książek takich tuzów literatury dziecięcej i młodzieżowej, jak Edmund Niziurski czy Hanna Ożogowska.

d9e0tme

O śmierci Bohdana Butenki poinformował "Przekrój" na FB.

Do końca pozostał aktywny, uczestniczył w festiwalach i targach literackich spotykał się z fanami. W sierpniu 2019 r. otworzył wystawę swoich ilustracji na Warszawskich Targach Książki.

Z dorobkiem Bohdana Butenki można zapoznać się na jego oficjalnej stronie internetowej.

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

d9e0tme

Podziel się opinią

Share

d9e0tme

d9e0tme