Bohater na wygnaniu. Andriej Sacharow zapłacił wysoką cenę za swój sprzeciw
"Naukowcy spod czerwonej gwiazdy"
Jeden z największych umysłów pracujących dla dobra Związku Radzieckiego. Laureat wielu medali, tytułów honorowych i odznaczeń, dał się zapamiętać jako współtwórca radzieckiego programu jądrowego. A także dysydent i aktywista walczący o pokój. Z czasem zaczął się bowiem sprzeciwiać władzy, czym zaskarbił sobie uznanie za granicą.
Andriej Sacharow (na zdjęciu) z bohatera stał się zdrajcą, nagrodzonym Pokojową Nagrodą Nobla i przebywającym na wygnaniu aż do 1986. 31 lat temu, 19 grudnia Michaił Gorbaczow pozwolił na powrót Sacharowa do Moskwy, gdzie zmarł trzy lata później.
Nazwisko Sacharowa, tak jak Tupolewa, Kałasznikowa czy Pawłowa są powszechnie znane, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jaką cenę musieli zapłacić wielcy radzieccy naukowcy i wynalazcy, by zaistnieć w świadomości milionów ludzi.
"Ojczyzna proletariatu zdobywała się na nieludzki wysiłek i proponowała im warunki, jakich nie mieliby nigdzie w Europie. Jedni, jak Andriej Tupolew, byli gotowi głodować i spać byle gdzie, żeby tylko wesprzeć swą myślą świeżo powstałe państwo. Inni buntowali się i po krótkim romansie z bolszewikami ruszali pod prąd historii" - czytamy w książce "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" (wyd. PWN) Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego, w której autorzy przybliżyli historię kilku największych naukowców i konstruktorów z epoki ZSRR.