Trwa ładowanie...

Bogdan Zdrojewski nowym ministrem kultury

Bogdan Zdrojewski nowym ministrem kulturyŹródło: Inne
d3uvj9q
d3uvj9q

Bogdan Zdrojewski przejął w piątek obowiązki ministra kultury i dziedzictwa narodowego, po ceremonii zaprzysiężenia rządu przez prezydenta. Przekazanie urzędu przez ustępującego szefa ministerstwa Kazimierza M. Ujazdowskiego odbyło się w siedzibie resortu.

Dziękując za dotychczasową pracę Kazimierzowi Michałowi Ujazdowskiemu, Zdrojewski podkreślił, że uznaje przerwany w połowie kadencji dorobek odchodzącego ministra kultury za wart kontynuowania.
– Będę to czynić – zapewnił Zdrojewski.

– Dziedzictwo narodowe budowane jest w systemie ciągłym; jest taka potrzeba w ministerstwie kultury, aby mniej było rewolucji, a więcej ewolucji; aby dokładać wartości, a nie – je odejmować – mówił Zdrojewski.

Związany przez wiele lat z Wrocławiem minister Zdrojewski obiecał, że nie ma zamiaru przenosić stolicy z Warszawy do Wrocławia, tylko opiekować się dziedzictwem i tym, co dziedzictwem może się stać w najbliższych latach.

Odchodzący minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski zaakcentował, że jest zaszczycony, przekazując swoją misję i pracę w resorcie kultury świetnemu parlamentarzyście, pierwszemu prezydentowi Wrocławia w wolnej Polsce i jednemu z najlepszych polskich samorządowców.

d3uvj9q

– Jestem przekonany, że Bogdan Zdrojewski nie tylko umocni mecenat w sferze kultury, ale będzie także autorem wielu sukcesów (...). Zostawiam gospodarstwo w dobrym stanie i liczę na jego pomnożenie – mówił Ujazdowski.

Ustępujący szef resortu kultury uważa, że najważniejszym zadaniem nowego ministra powinien być aktywny mecenat w sferze kultury. Ujazdowski stwierdził, że byłoby dobrze, gdyby nowy minister, który dziedziczy najlepszy budżet w sferze kultury po roku 1989 (ponad 2 mld zł) prowadził politykę aktywnego mecenatu, zachował równowagę między tradycją a nowoczesnością, muzealnictwem, edukacją historyczną, ochroną zabytków a sztuką współczesną.

Podkreślił też, że istotne będzie utrzymanie silnej pozycji inwestycji kulturalnych (Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
w programach finansowanych ze środków europejskich.

d3uvj9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uvj9q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj