„Bóg Niżyński” Teatru Wierszalin zdobył główną nagrodę 15. Alternatywny Spotkań Teatralnych Klamra w Toruniu – poinformował rzecznik festiwalu Jarosław Jaworski.
Nagrodę – zaproszenie na przyszłoroczną edycję imprezy – przyznała festiwalowa publiczność po raz pierwszy w historii imprezy. Dotychczas Klamra była teatralnym przeglądem bez konkursu.
W ciągu zeszłego tygodnia widzowie obejrzeli najnowsze spektakle czołowych polskich scen niezależnych, m.in. Teatru Ósmego Dnia, Sceny Plastycznej KUL, Teatru Ciemna, Porywaczy Ciał oraz Teatru Wierszalin z Supraśla.
Ten ostatni, w spektaklu „Bóg Nizyński” (reż. Piotr Tomaszuk) pokazał życie genialnego baletmistrza. Wacław Niżyński , był gwiazdą światowych scen w pierwszej i drugiej dekadzie XX wieku. W 1919 roku, w wieku 30 lat, zachorował na schizofrenię i trafił na resztę życia do szpitala psychiatrycznego w Szwajcarii. Zmarł w latach 50., nigdy nie odzyskując zdrowia.
– W tej postaci fascynuje mnie rozdarcie Niżyńskiego między świętością i potępieniem. Jego biografią można obdzielić kilkanaście wielkich postaci – powiedział reżyser na sobotnim spotkaniu z publicznością.
Tekst sztuki powstawał przez dwa lata. Główną rolę zagrał aktor młodego pokolenia, Rafał Gąsowski. Scenografię zaprojektowali Ewa Farkasova i Jano Zavarsky, a muzykę napisał Piotr Nazaruk.
Teatr Wierszalin założyli w 1991 r. reżyser Piotr Tomaszuk i dramaturg Tadeusz Słobodzianek w Supraślu pod Białymstokiem i szybko stał się jedną z najciekawszych scen alternatywnych w Europie.
Jego estetyka wyrasta z tradycji kulturowych polsko-białoruskiego pogranicza. Według krytyków, Teatr Wierszalin jest równie ważny dla polskiej sceny jak Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora . Grupa z Supraśla trzykrotnie zdobyła prestiżową nagrodę Fringe First na światowym festiwalu w Edynburgu.