Trwa ładowanie...
Beata Pawlikowska
24-11-2011 13:37

Blondynki podróże w czasie

W swej najnowszej książce Pawlikowska odbywa podróż nie tyle w przestrzeni, ile w czasie, odwiedzając imponujące i tajemnicze centra dawno upadłych i zaginionych cywilizacji

Blondynki podróże w czasieŹródło: "__wlasne
d1h7g6i
d1h7g6i

* Beata Pawlikowska cieszy się w Polsce rzeszą wiernych czytelników. Wszyscy oni z pewnością będą bardzo zadowoleni z jej nowej książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa National Geographic. Blondynka w zaginionych światach to opowieść o podróży do Meksyku, Peru, Kambodży i na Wyspę Wielkanocną.*

Europa przez długie lata uważała się za centrum świata, i takie postrzeganie siebie starała się narzucić innym ludom naszej planety. Stosunkowo niedawno zaczęliśmy doceniać obce kultury, powstałe w czasach, gdy nasz kontynent pokrywały jeszcze gęste puszcze, kryjące w swych mrokach niewielkie osady rolników i myśliwych – przyszłe centra „cywilizowanego” (w naszym – europejskim – rozumieniu) świata.

W swej najnowszej książce Pawlikowska odbywa podróż nie tyle w przestrzeni, ile w czasie, odwiedzając imponujące i tajemnicze centra dawno upadłych i zaginionych cywilizacji. Pierwsza część książki zabiera czytelnika do Meksyku. Jednak celem podróży są cywilizacje starsze niż współczesny Meksyk – Toltekowie i Aztekowie. Podróżniczka udaje się do Miasta Bogów – Teotihuacan, aby spróbować odtworzyć sposób życia ówczesnych ludzi, po których zostały już tylko monumenty: Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Świątynia Quetzalcoatla.

Z Meksyku globtroterka wyrusza do Peru, na spotkanie z wielką cywilizacją Ameryki Południowej – Inkami. Dla przeciętnego europejczyka Peru to kraj niezwykły: liście koki żują tutaj wszyscy, a na obiad miejscowi zajadają się świnkami morskimi z rusztu. Najważniejszym celem podróży jest jednak osławione Machu Picchu, niezwykłe miasto, położone prawie 2,5 tys. m ponad poziomem morza, relikt jeszcze niezwyklejszej kultury, która w jeden państwowy organizm zjednoczyła ziemie od Ekwadoru po środkową część Chile.

d1h7g6i

Burząc logiczny tok podróży, autorka w kolejnej części zabiera czytelnika do Kambodży, aby w ostatniej części powrócić na należącą do Chile Rapa Nui – Wyspę Wielkanocną, aby rozwikłać zagadkę moai. Opisując podróż do Kambodży prezentuje zaś właściwie dwie cywilizacje: tę nie tak dawną, której początek i koniec przypadł na wiek XX – ustanowioną siłą przez Czerwonych Khmerów, i tę sprzed tysiąca lat, po której pozostał fascynujący kompleks ruin świątyń i pałaców, zwany Angkor Wat.

Blondynka w zaginionych światach zapewni każdemu godziny fascynującej lektury, przybliżając kultury bliżej nieznane przeciętnemu europejczykowi. Dodatkowym atutem książki są świetne zdjęcia autorstwa Pawlikowskiej, ułatwiające każdemu odbycie w wyobraźni wyprawy wraz z podróżniczką.

Dotychczas ukazały się następujące książki Beaty Pawlikowskiej: Blondynka na Czarnym Lądzie , Blondynka śpiewa w Ukajali , Blondynka u szamana , Blondynka Tao , Blondynka na Kubie, Blondynka w dżungli , Blondynka wśród łowców tęczy , Blondynka, jaguar i tajemnica Majów , Blondynka na tropie tajemnic , Blondynka w kwiecie lotosu, Blondynka w Australii oraz książki z serii Dzienniki z podróży.

d1h7g6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7g6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj