Trwa ładowanie...
d17g90s

Biskup Szlaga, pisarz Chwin oraz Caritas zasłużeni dla Pomorza

d17g90s
d17g90s

Biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, pisarz Stefan Chwin oraz Caritas Archidiecezji Gdańskiej otrzymali w poniedziałek Honorowe Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

Uchwały w tej sprawie radni sejmiku pomorskiego przyjęli jednogłośnie na sesji pod koniec grudnia 2009 r.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia biskupowi Szladze podkreślono, że hierarcha ten przygotowywał wizytę Jana Pawła II w Pelplinie w czerwcu 1999 r., wznowił działalność w tym mieście Collegium Marianum, a także przyczynił się do wykonania prac konserwatorskich w miejscowej bazylice katedralnej.

Radni uznali też, że Stefan Chwin jest "nie tylko dumą Gdańska, Pomorza, ale całej Polski, ponieważ jego wybitne osiągnięcia, postawa i autorytet, jakim się cieszy w środowisku nie tylko literackim, artystycznym, mogą być wzorem do naśladowania dla wielu osób". Pisarz jest autorem takich książek jak m.in. _ Krótka historia pewnego żartu_ (1991), _ Hanemann_ (1995), _ Esther_ (1999), _ Złoty pelikan_ (2003) oraz _ Dolina Radości_ (2006). Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim.

d17g90s

Powołana w kwietniu 1990 r. Caritas Archidiecezji Gdańskiej zyskała zaś uznanie pomorskich radnych za swoją działalność charytatywną "mającą na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania".

Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego, najwyższe laury pomorskiego samorządu, są przyznawane od 2005 r. Otrzymali je dotychczas m.in. Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski oraz nieżyjący już scenograf Marian Kołodziej.

d17g90s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17g90s