Trwa ładowanie...

Biblioteki ze wsi i miasteczek dostaną nowe komputery

Śląskie biblioteki zostaną doposażone m.in. w komputery, skanery i projektory multimedialne. Sprzęt zostanie przekazany do małych miejscowości oraz miasteczek.

Biblioteki ze wsi i miasteczek dostaną nowe komputeryŹródło: Thinkstock
d1nbmm4
d1nbmm4

Śląskie biblioteki zostaną doposażone m.in. w komputery, skanery i projektory multimedialne. Sprzęt zostanie przekazany do małych miejscowości oraz miasteczek. Sprzęt zostanie przekazany 111 placówkom województwa śląskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Celem programu jest wspieranie placówek we wsiach oraz miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. osób.

Do końca listopada małe wiejskie i gminne biblioteki wzbogacą się o 113 komputerów, 104 aparaty cyfrowe, 87 urządzeń wielofunkcyjnych(w jednym urządzeniu drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie), a także drukarki, laptopy i projektory multimedialne z ekranami.

Regionalna koordynatorka Programu Rozwoju Bibliotek, Magdalena Madejska z Biblioteki Śląskiej w Katowicach powiedziała PAP, że z nowego sprzętu będą korzystać bibliotekarki, ale także mieszkańcy, którzy będą mogli wziąć udział w kursie obsługi komputera czy warsztatach fotograficznych.

"Jest trochę mniej czytelników, ale absolutnie nie musimy się obawiać, że nam ich zabraknie. Wprowadzenie nowych technologii jest potrzebne. Dzięki udziałowi w programie, mieszkańcy małych miejscowości i miasteczek będą mogli korzystać z darmowego Internetu" - dodała Madejska.

d1nbmm4

Sprzęt zostanie rozdany bibliotekom w ramach drugiej edycji Programu Rozwoju Bibliotek. W pierwszej udział wzięło 129 placówek z woj. śląskiego.

Budżet programu to 28 mln dolarów.Fundusze pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (utworzona przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności).

W woj. śląskim jest 813 placówek bibliotecznych, w tym 169 centrali i 644 filie.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj