Trwa ładowanie...
dm230m2

Biblioteki w zupełnie nowej odsłonie

dm230m2
dm230m2

21 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie rozpoczęła się akcja "Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania" - do końca weekendu będzie tam można wziąć udział w warsztatach, prezentacjach i akcjach artystycznych. Osoby odwiedzające BUW będą mogły oglądać i uczestniczyć w instalacji poświęconej przestrzeni biblioteki, sposobowi jej działania i związanej z nią mitologii. Cała akcja potrwa do 24 lutego.

Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także jednym z elementów kampanii społecznej realizowanej przez FRSI w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Osoby, które w dniach 21-24 stycznia odwiedzą BUW, będą mogły wziąć udział między innymi w warsztatach ceramicznych, akcji zbierania pomysłów i zalążków książek, które nigdy nie powstały, posłuchać wykładu, w jaki sposób antyczne teksty literackie przetrwały do naszych czasów, obejrzeć fotografie czy znaleźć chwilę wytchnienia na jednej ze 150 specjalnie zgromadzonych w bibliotece poduch.

"Klucza do organizacji naszej akcji szukaliśmy w samej bibliotece, w jej przestrzeni sposobie działania, w rytmie życia tego niezwykłego organizmu. Wiemy, że BUW jest miejscem szczególnym, wręcz kultowym. Staraliśmy się więc pokazać jego magię, jednocześnie wierząc, że posiada ją każda - nawet najmniejsza biblioteka. Dlatego po zakończeniu akcji w Warszawie nasza instalacja wyruszy w podróż po Polsce i będzie ją można oglądać również w innych bibliotekach" - mówi Magda Kubecka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

dm230m2

Warsztaty i wykłady, które odbywać się będą w BUW od 21 do 24 stycznia, poświęcone będą książce, a wśród prowadzących i prelegentów znajdą się m.in. Maria Parczewska i Janusz Byszewski z Laboratorium Edukacji Twórczej przy Centrum Sztuki Współczesnej, Marta Białecka i Anna Piwowar, Piotr Rypson. Warsztat ceramiczny dotyczący glinianych tabliczek poprowadzi Stowarzyszenie Keramos. Do 20 lutego w BUW będzie natomiast można oglądać instalację dotyczącą kultury czytania.

Akcja "Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania" jest jednym z elementów kampanii społecznej na rzecz bibliotek, realizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę - miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury, w którym bibliotekarka czy bibliotekarz, korzystając z nowoczesnych technologii, odgrywa rolę przewodnika zarówno w świecie książek, jak i multimediów.

Elementami kampanii, oprócz akcji w Bibliotece Uniwersyteckiej, jest emisja spotów reklamujących akcję w TVP oraz konkurs internetowy "Spotkajmy się w bibliotece", którego uczestnicy mają opowiedzieć, czego poszukują w swojej bibliotece i co chcieliby, aby się w niej wydarzyło. Nagrody otrzymają zarówno autorzy najlepszych pomysłów, jak i wskazane przez nich biblioteki. Uruchomiony zostanie też portal bibliotek publicznych www.biblioteki.org, służący wymianie doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, przedstawianiu działalności bibliotek a jesienią zorganizowany zostanie ogólnopolski kongres bibliotek.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj