Bibliotekarze obchodzą Dzień Książki cały rok
W bibliotekach Dzień Książki jest codziennie - mówiła Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na konferencji zorganizowanej z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).
W bibliotekach Dzień Książki jest codziennie - mówiła Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, na konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).
W środę przedstawiono wyniki jednego z konkursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod nazwą Mistrz Promocji Czytelnictwa, w którym nagradzane są biblioteki za działania wspierające rozwój czytelnictwa. Oceniane jest całoroczna praca danej placówki.
W tegorocznej edycji konkursu I nagroda przypadła Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (woj. małopolskie), która w zeszłym roku obchodziła 65-lecie działalności i rozpoczęła pracę w nowej siedzibie po gruntownym remoncie. Otwarcie siedziby uświetnił uliczny korowód bajkowych postaci literackich, biblioteka opublikowała też książkę dla najmłodszych "ABC małego czytelnika". Chrzanowska książnica zaangażowała się też w promowanie wiedzy o regionie organizując spotkania w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej, utworzyła też Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej we współpracy z Ośrodkiem Karta.
II nagroda w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa przypadła Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszynie, a dwie III nagrody przyznano ex aequo: Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas III Warszawskich Targów Książki.
Stefańczyk przypomniała, że rozpoczęła się kolejna edycja firmowanego przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich programu i konkursu Tydzień Bibliotek. "To jeden z największych programów promujących działalność bibliotek oraz umacniających ich rolę w życiu społecznym i kulturalnym" - mówiła. Ze względu na fakt, że* Dzień Bibliotekarza i Bibliotek* przypada 8 maja, Tydzień Bibliotek jest organizowany w maju. Co roku program przebiega pod innym hasłem. Tegoroczna, dziewiąta edycja została opatrzona - w nawiązaniu do piłkarskich Mistrzostw Europy - hasłem "Biblioteka ciągle w grze".
W ramach programu Tydzień Bibliotek organizowane są dwa konkursy: na plakat Tygodnia Bibliotek oraz na najciekawsze działania promocyjne przygotowane przez biblioteki w ramach Tygodnia Bibliotek. W 2012 roku do konkursu na plakat zgłoszono 104 propozycje - zwyciężyła grafika autorstwa Joanny Latały, studentki Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa oraz Zarządzania Własnością Intelektualną Uniwersytetu Jagiellońskiego. Plakat przedstawia piłkarza celującego do księgi - bramki. Konkurs na najciekawsze działania w Tygodniu Bibliotek zostanie rozstrzygnięty we wrześniu.
Od dwu lat SBP organizuje też konkurs na Bibliotekarza Roku, który to tytuł przyznawany jest za rok poprzedzający (w edycji 2012, kandydaci walczą o tytuł Bibliotekarza Roku 2011). Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym wybierani są Bibliotekarze Roku w poszczególnych okręgach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W drugim etapie konkursu wytypowani w okręgach kandydaci do tytułu Bibliotekarza Roku biorą udział w ogólnopolskim plebiscycie. Głosowanie odbywa się w portalu sbp.pl. Laureatką pierwszej edycji konkursu i Bibliotekarzem Roku 2010 została reprezentantka okręgu podlaskiego SBP, Barbara Kuprel, st. kustosz, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach. Nazwisko tegorocznego laureata (Bibliotekarza Roku 2011) poznamy na jesieni.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - jedna z najstarszych (z historią sięgającą 1917 roku) i największych (ponad 7,5 tys. członków) ogólnopolskich organizacji pozarządowych - zrzesza osoby związane z bibliotekarstwem i informacją naukową w 16 okręgach, 58 oddziałach, 304 kołach.
Światowy dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. Pomysł święta zrodził się w Katalonii, gdzie w 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w katalońskiej tradycji hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, Św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Okazało się, że 23 kwietnia to także data śmierci Miguela de Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira.
W 1995 roku UNESCO wpisało tę datę do swego kalendarium jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Co roku 23 kwietnia w bibliotekach całej Polski organizowane są akcje promujące czytelnictwo, można też tego dnia liczyć na rabaty w księgarniach.