Trwa ładowanie...
d2ui6s6

Biblioteka Narodowa przedstawia Okrągły Stół w tekstach prasy podziemnej

d2ui6s6
d2ui6s6

W związku z 20. rocznicą obrad okrągłego stołu Biblioteka Narodowa przygotowała kolekcję pt. „Okrągły Stół”, na którą składają się artykuły z polskiej prasy podziemnej wybrane ze zbiorów BN. Kolekcja jest dostępna na CD-ROM, których zawartość można przeglądać w Informatorium Biblioteki Narodowej.

Jak informuje BN w komunikacie, można zamówić wydruki z płyty, a w najbliższych dniach rozpocznie się sukcesywne udostępnianie kolekcji na stronie CBN Polona (http://www.polona.pl/dlibra). Będzie można jednak z niej korzystać tylko na miejscu, w siedzibie Biblioteki Narodowej.

Udostępniane artykuły pochodzą z następujących czasopism podziemnych: „Biuletyn Łódzki”, „CDN”, „Gazeta Podlaska”, „Głos Łodzi”, „Głos Poznańskich Liberałów”, „Informator”, „Krytyka”, „Kultura Niezależna”, „Kurier Okrągłego Stołu”, „PWA”, „Region”, „Solidarność Walcząca”, „Tygodnik Mazowsze”, „Z Dnia na Dzień”, „Zomorządność”.

Rozmowy okrągłego stołu toczyły się od 6 lutego 1989 r. przez dwa miesiące. Przy stole zasiedli przedstawiciele władzy i opozycji, Kościoła, OPZZ, a także wskazane przez obie strony osobistości uznane za niezależne autorytety.

Rezultatem obrad były m.in. pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu (według parytetu: 65 proc. mandatów dla PZPR i środowisk z nią związanych, 35 proc. miejsc - dla kandydatów bezpartyjnych) oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, które odbyły się 4 czerwca. W efekcie tych wyborów powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj