Biblioteka Narodowa obchodzi swoje 80-lecie
W Bibliotece Narodowej w Warszawie odbędą się we wtorek obchody jubileuszu 80-lecia jej istnienia. Uroczystość rozpocznie się w południe w audytorium im. Stefana Dembego wręczeniem odznaczeń zasłużonym pracownikom Biblioteki Narodowej oraz pokazem premierowym filmu „Wspólne Dziedzictwo - Rzeczpospolita Wielu Kultur”, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z MSZ.
Film ukazuje te zbiory Biblioteki Narodowej, które świadczą o wielości i różnorodności kultur Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. Film w formie prezentacji multimedialnej pokazywany jest za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych za granicą, promując nasz kraj jako przykład różnorodności kulturowej i religijnej.
O godz. 14.00 przed gmachem Biblioteki Narodowej zostanie posadzone Drzewko Jubileuszowe, upamiętniające 80. rocznicę ustanowienia przez Prezydenta RP profesora Ignacego Mościckiego Biblioteki Narodowej w 1928 roku.
Tradycje polskiej Biblioteki Narodowej sięgają początków XVIII wieku i wiążą się ściśle z dziejami Rzeczypospolitej, także w czasie tragicznych losów wypływających z polskiego doświadczenia historycznego epoki nowożytnej. Symbolem tych losów stało się Powstanie Warszawskie, podczas którego skarby Narodowej Książnicy, biorącej swój początek od biblioteki Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich, uległy w najcenniejszej swej części unicestwieniu.
W dobie współczesnej Biblioteka Narodowa jest centralną biblioteką Rzeczypospolitej i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce. Do jej powinności należy więc nie tylko najwyższa dbałość o przechowywane zbiory, które dokumentują wielowiekowy i współczesny dorobek umysłowy narodu. Równie znacząca jest aktywna obecność instytucji tej rangi w bieżącym życiu umysłowym i kulturalnym społeczeństwa.