Trwa ładowanie...
warszawa
23-04-2010 13:43

Biblioteka Narodowa ma 80 lat

Biblioteka Narodowa ma 80 latŹródło: Inne
d2u6r82
d2u6r82

Rozporządzenie z dnia 24 lutego 1928 r. Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego ustanowiło Bibliotekę Narodową z siedzibą w Warszawie.

Częścią swych zbiorów i tradycjami Biblioteka Narodowa nawiązuje do założonej w Warszawie przez Józefa i Andrzeja Załuskich Biblioteki Rzeczypospolitej Załuskich Zwanej, otwartej dla publiczności w 1747 r. Była ona jedną z pierwszych bibliotek na świecie, która starała się pełnić zadania biblioteki narodowej, gromadząc zbiory obejmujące pełny zasób piśmiennictwa polskiego i udostępniając je publiczności.
W 1780 r. Sejm przyznał tej Bibliotece egzemplarz obowiązkowy każdej książki drukowanej w kraju.

Rozwój tej niezwykłej książnicy został brutalnie przerwany. Po upadku powstania kościuszkowskiego zbiory liczące ponad 4000 000 woluminów zostały wywiezione do Petersburga. Jednak idea publicznej biblioteki narodowej znalazła licznych kontynuatorów w kraju i na emigracji.

Idea wielkiej narodowej książnicy - centralnej biblioteki państwa będącej archiwum piśmiennictwa narodowego, a także narodowym ośrodkiem bibliograficznym, dokumentacyjnym i naukowym mogła urzeczywistnić się dopiero w wolnej Polsce.Olbrzymią rolę w realizacji tej idei odegrał Stefan Demby, późniejszy pierwszy dyrektor Polskiej Biblioteki Narodowej.

d2u6r82

„Do stworzonego zasobu włączono część zbiorów Załuskich odzyskanych na mocy traktatu ryskiego, a także inne cenne zbiory gromadzone przez pokolenia na emigracji z myślą o przyszłej książnicy narodowej Biblioteka Narodowa winna być gmachem monumentalnym...” - pisał Demby.

Dziś Biblioteka Narodowa jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce.Jej misją jest zachowanie i ochrona pamięci narodowej istniejącej w formie zapisów rękopiśmiennych, drukowanych, elektronicznych i dźwiękowych.

Nadrzędnym zadaniem Biblioteki Narodowej jest gromadzenie, przechowywanie i wieczyste archiwizowanie dorobku umysłowego Polaków, dzieł obywateli żyjących na terytorium państwa polskiego, ważniejszych i wybranych dzieł obcych, a także publikacji dotyczących Polski, wydawanych za granicą.

d2u6r82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u6r82