Trwa ładowanie...

Biblioteka Gdańska PAN zainteresowana kupnem listów Przerwy- Tetmajera

Biblioteka Gdańska PAN zainteresowana kupnem listów Przerwy- TetmajeraŹródło: Inne
dvxfohu
dvxfohu

Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk jest zainteresowana kupnem listów i niepublikowanych wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera , znalezionych niedawno na jednym z sopockich strychów.

Jak poinformowała dyrektor biblioteki, Maria Pelczar, placówka szuka już ewentualnych źródeł funduszy na zakup rękopisów.
- Będę rozmawiać na ten temat z jedną z fundacji działających na terenie Polski - ujawniła Pelczar.

Zapowiedziała, że pracownik placówki zajmujący się rękopiśmiennictwem w najbliższych dniach spróbuje umówić się z osobą reprezentującą właścicieli znaleziska.

dvxfohu

Na kilkanaście nieznanych dotąd wierszy, napisanych własnoręcznie przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera , jednego z największych poetów okresu Młodej Polski, natrafił niedawno na strychu sopockiej kamienicy Zbigniew Okuniewski, miłośnik staroci, członek Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Okuniewski został zaproszony przez starsze małżeństwo mieszkające w Sopocie do obejrzenia znajdujących się na strychu ich domu niemieckojęzycznych dokumentów.

- Oprócz materiałów, o których wspomniało małżeństwo, natrafiłem przypadkiem na strychu na pamiętnik, w którym kryło się m.in. kilkanaście listów oraz pisanych na luźnych kartkach wierszy. Gdy niedawno obejrzał je jeden z profesorów Uniwersytetu Gdańskiego, stwierdził, że ich autorem jest z pewnością Tetmajer - opowiedział Okuniewski.

Oprócz listów i wierszy poety Młodej Polski, w pamiętniku znajdował się też zawierający wiersz list podpisany nazwiskiem Władysława Tatarkiewicza oraz fotografie przedstawiające najprawdopodobniej różne znane postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Według relacji starszego małżeństwa pamiętnik należał do ich zmarłej jeszcze przed II wojną światową ciotki. Ta pochodząca z arystokratycznej rodziny kobieta była przez dłuższy czas związana z Tetmajerem . Z tego związku urodził się syn, który w młodym wieku odebrał sobie życie.

dvxfohu

- Rodzina kobiety nie życzy sobie ujawnienia nazwiska zarówno ich ciotki, jak i ich samych - zastrzegł Okuniewski.

W tej chwili pamiętnik wraz z jego zawartością znajduje się pod opieką sopockiego antykwariusza Marka Knoblaucha.

- Znalezisko wymaga renowacji. Po jej wykonaniu chcemy przeprowadzić niezbędne badania - choćby te potwierdzające autentyczność. Może to zająć około dwóch lat. Dopiero potem zdecydujemy o ewentualnej sprzedaży - zaznaczył Knoblauch.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) był poetą, nowelistą, powieściopisarzem, dramaturgiem i publicystą. Sporą część swojej twórczości poświęcił Tatrom, po których uwielbiał wędrować. Mimo kilkukrotnych zaręczyn, Tetmajer nigdy się nie ożenił.

dvxfohu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxfohu