Trwa ładowanie...
d463m0f
biblioteka
10-12-2013 11:57

Biblioteka digitalizuje zbiór XVII-wiecznych poloników

Biblioteka Elbląska zdigitalizuje i udostępni do czerwca przyszłego roku 160 cennych poloników z XVII wieku. Od poniedziałku placówka dysponuje specjalistycznym skanerem, zakupionym w tym celu w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+.

d463m0f
d463m0f

Biblioteka Elbląska zdigitalizuje i udostępni do czerwca przyszłego roku 160 cennych poloników z XVII wieku. Od poniedziałku placówka dysponuje specjalistycznym skanerem, zakupionym w tym celu w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+.

Jak poinformował PAP kierownik Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej Tomasz Jabłoński, digitalizacji poddany zostanie liczący 160 woluminów zbiór XVII-wiecznych poloników, których tematyka dotyczy historii, teologii, prawa i politologii. Są też pojedyncze druki z matematyki i medycyny oraz zielniki i kalendarze.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki ponad 340 tys. zł dotacji, przyznanej na tworzenie zasobów cyfrowych z Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+. W poniedziałek w elbląskiej bibliotece uruchomiono po raz pierwszy specjalistyczny skaner z kołyską typu V, zakupiony w ramach tego programu.

Czytelnikom zostaną bezpłatnie udostępnione na stronach cyfrowej biblioteki tak cenne pozycje, jak pięknie ilustrowany "Zielnik, herbarzem z języka łacińskiego zowią" autorstwa Szymona Syreniusza.

Będzie też można poznać dzieła autorów związanych z Elblągiem: Jana Amosa Comeniusa (Komeńskiego) - wybitnego czeskiego pedagoga i myśliciela, który mieszkał tu w latach 1642-1648, Joachima Pastoriusa (1611-1681) - historyka, medyka i poety, wykładowcy Elbląskiego Gimnazjum, a także rektora tej szkoły Jana Myliusa (1557-1630).
Digitalizacja zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej odbywa się od 2008 roku. Do tej pory na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej udostępniono ponad 43 tys. publikacji, zaprezentowanych za pomocą 1,3 mln skanów.

Utrwalono m.in. unikatowe numery prasy regionalnej z lat 1884-1941 oraz 65 wydań Biblii z XV-XVIII wieku. Wiele z prezentowanych inkunabułów, rękopisów, starodruków, grafik, dzieł kartograficznych i muzycznych to jedyne zachowane egzemplarze.

d463m0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d463m0f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj