Trwa ładowanie...

Białoruski językiem pomocniczym

Białoruski językiem pomocniczymŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Język białoruski będzie językiem pomocniczym w kontaktach z urzędnikami w Hajnówce (Podlaskie) - taką decyzję podjęła Rada Miejska, przychylając się do wniosku grupy radnych skupionych w Klubie Białorusko-Ludowym.

Uchwała została przyjęta po burzliwej dyskusji, przewagą jednego głosu. Wejdzie w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym wojewody podlaskiego, który wcześniej sprawdzi, czy uchwała jest zgodna z prawem.

W przyszłości radni chcą także wprowadzić w gminie Hajnówka dwujęzyczne oznaczenia np. ulic czy urzędów, ale wymaga to dłuższej procedury, m.in. przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk uważa, że z obsługą interesantów nie powinno być problemu, choć zaznaczył, że pewną trudność może przysparzać korespondencja po białorusku, bo to wymaga bardzo dobrej znajomości języka. Nie wykluczył konieczności korzystania z tłumaczy.

W woj. podlaskim Hajnówka to pierwsza gmina, w której językiem pomocniczym będzie białoruski. W ubiegłym roku w Puńsku na Suwalszczyźnie jako język pomocniczy wprowadzono litewski.

d2ghv2b

Eugeniusz Saczko, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Hajnówce i lider Klubu Białorusko-Ludowego powiedział, że co prawda w Hajnówce wiele osób i tak używa języka białoruskiego w urzędach, ale formalne jego wprowadzenie jest ważne.

– Sytuacja dziś jest taka, jutro może być zupełnie inna. Dzisiaj urzędnik, trzymając się litery prawa, nie ma podstawy prawnej do odpowiadania w języku białoruskim. Znam przykłady wójtów, którzy proszeni o wypowiedzi w języku białoruskim mówili, że są urzędnikami i muszą używać języka polskiego – powiedział Saczko.

Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym weszła w życie w 2005 roku. Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia języka mniejszości jako języka pomocniczego w kontaktach z urzędem gminy, jeżeli mniejszość stanowi co najmniej 20 proc. mieszkańców.

*W spisie powszechnym przeprowadzonym w 2002 roku, w Hajnówce narodowość białoruską zadeklarowało 26,9 proc. mieszkańców. * W prowadzonym przez MSWiA Urzędowym Rejestrze Gmin, w których został wprowadzony język pomocniczy, jest obecnie szesnaście samorządów, na 51, w których można byłoby wprowadzić język pomocniczy mniejszości licznie tam zamieszkującej.

d2ghv2b

Oprócz gminy Puńsk oraz gminy Parchowo (Pomorskie), gdzie wprowadzono kaszubski, wszystkie pozostałe gminy, leżące w województwie opolskim, wprowadziły jako pomocniczy język niemiecki.

Według ustawy, w Polsce jest dziewięć mniejszości narodowych: białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska i żydowska oraz cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Ustawa wprowadza także język kaszubski jako język regionalny. Kaszubi stanowią mniej niż 1 proc. społeczeństwa.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj