Nakładem wydawnictwa Sic! ukazała się książka Violi Wein Rachmunes .
To zbiór siedmiu opowiadań, w których autorka drąży temat stosunków międzyludzkich, wpływu polityki czy okoliczności losu na egzystencję człowieka. Obok wątków z przeszłości interesuje ją także współczesność; kraj, w którym mieszka – Izrael, to pełna bolesnych konfliktów mieszanka ludzi i narodów. Uwaga pisarki skupia się na Innych – ludziach wykluczonych ze społeczeństwa: uchodźcach, homoseksualistach, niepełnosprawnych… Wszystkich tych, którzy naznaczeni są piętnem przeszłości lub teraźniejszości.
Viola Wein urodziła się w 1946 roku w Poznaniu. Studiowała na Akademii Muzycznej w Warszawie. Po wyjeździe z Polski w roku 1968 kontynuowała swoje studia muzykologiczne na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Pracowała jako nauczycielka muzyki w szkole specjalnej, nauczycielka fortepianu w konserwatorium, urzędniczka i tłumaczka w Instytucie Pamięci Yad Vashem. Jako pisarka zadebiutowała w 1996 roku tomem prozy Mezalians, w 2005 wydanym też po hebrajsku. Rachmunes to jej druga książka.
O książce Antoni Libera napisał: „Drapieżne pióro i swadę narracyjną Autorka pokazała już w swoim debiutanckim Mezaliansie, nagrodzonym przez Fundację Kultury. Teraz pokazuje znacznie więcej: że jest bezkompromisowa w swym pisaniu i ma nadzwyczajną pamięć i wyobraźnię. Największą jednak wartością tej prozy jest jej surowość i ostrość, wola oddania prawdy aż do bólu, bez cienia sentymentu i taryfy ulgowej. * Viola Wein nie owija niczego w bawełnę, wali prosto z mostu, zmusza do konfrontacji z rzeczami, o których wolałoby się nie myśleć albo zapomnieć.* Tom nosi tytuł Rachmunes , co po żydowsku znaczy „litość”. Ta proza jest... bezlitosna. Nie oszczędza nikogo, nawet postaci ojca. Lektura tych opowiadań nie pozostawia obojętnym.”
Medialny patronat nad książka objęła Wirtualna Polska.