Trwa ładowanie...
praga
23-04-2010 13:25

Bezcenne rękopisy powrócą do Polski

Bezcenne rękopisy powrócą do PolskiŹródło: Inne
d28wtjh
d28wtjh

Biblioteka Narodowa w Pradze zwróci Polsce rękopisy i pierwodruki hebrajskie, które pod koniec II wojny światowej wywiozło gestapo. Manuskrypty i inkunabuły pochodzą z Żydowskiego Seminarium Teologicznego we Wrocławiu.

Eksperci przypuszczali, że najcenniejsze dzieła gestapo chciało przewieźć do Pragi, gdzie powstawało muzeum "zaginionej rasy". Dopiero niedawno wersje tę udało się potwierdzić. Pod koniec wojny rzeczywiście jeden z transportów zawierających judaica dotarł do stolicy Czech.

"- Rękopisy, stare druki i historyczne mapy, które kiedyś przechowywane były razem, ale z powodu wydarzeń historycznych zostały rozrzucone po całym świecie, powrócą do jednej kolekcji" - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Vlastimil Jeżek.

d28wtjh

Rękopisy, wśród których są również egzemplarze z XIII wieku, mają ogromną wartość materialną, ale przede wszystkich wartość historyczną. Są tu m.in. teksty z różnych dziedzin i ze wszystkich regionów, w których w średniowieczu istniały gminy żydowskie. Reprezentują także wszystkie style w literaturze hebrajskiej.

Pierwodruki i rękopisy do przewiezienia do Polski Czeska Biblioteka Narodowa przygotuje do końca roku.

d28wtjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28wtjh