Trwa ładowanie...
praga
23-04-2010 13:25

Bezcenne rękopisy powrócą do Polski

Bezcenne rękopisy powrócą do PolskiŹródło: Inne
d3rxffk
d3rxffk

Biblioteka Narodowa w Pradze zwróci Polsce rękopisy i pierwodruki hebrajskie, które pod koniec II wojny światowej wywiozło gestapo. Manuskrypty i inkunabuły pochodzą z Żydowskiego Seminarium Teologicznego we Wrocławiu.

Eksperci przypuszczali, że najcenniejsze dzieła gestapo chciało przewieźć do Pragi, gdzie powstawało muzeum "zaginionej rasy". Dopiero niedawno wersje tę udało się potwierdzić. Pod koniec wojny rzeczywiście jeden z transportów zawierających judaica dotarł do stolicy Czech.

"- Rękopisy, stare druki i historyczne mapy, które kiedyś przechowywane były razem, ale z powodu wydarzeń historycznych zostały rozrzucone po całym świecie, powrócą do jednej kolekcji" - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Vlastimil Jeżek.

Rękopisy, wśród których są również egzemplarze z XIII wieku, mają ogromną wartość materialną, ale przede wszystkich wartość historyczną. Są tu m.in. teksty z różnych dziedzin i ze wszystkich regionów, w których w średniowieczu istniały gminy żydowskie. Reprezentują także wszystkie style w literaturze hebrajskiej.

Pierwodruki i rękopisy do przewiezienia do Polski Czeska Biblioteka Narodowa przygotuje do końca roku.

d3rxffk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxffk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj