Trwa ładowanie...

Bernd Neumann: Herta Müller autorką światowej rangi

Bernd Neumann: Herta Müller autorką światowej rangiŹródło: AFP
d49uqmu
d49uqmu

Laureatka tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Herta Müller jest autorką światowej rangi, której literatura do głębi porusza - oświadczył niemiecki sekretarz stanu ds. kultury i mediów Bernd Neumann.

- Herta Müller jest pisarką o wielkiej poetyckiej sile, która pozwala nam ciągle na nowo odkrywać język. Ożywiła najnowszą historię rumuńsko-niemiecką i pokazała rany, zadane ludziom w czasach wieloletniej komunistycznej dyktatury reżimu Ceausescu. W ten sposób powstało wyjątkowo przekonujące literacko dzieło, w którym znaczenie ma każde słowo - podkreślił Neumann.

Dodał, że sam był do głębi poruszony osobowością i literaturą Müller .

- Jako członkini Niemieckiej Akademii Języka i Poezji zajmuje zasłużone miejsce w niemieckim pejzażu literackim - oświadczył minister.

d49uqmu

Także burmistrz Berlina Klaus Wowereit pogratulował noblistce, mieszkance niemieckiej stolicy, w imieniu wszystkich berlińczyków. Przyznał, że wiadomość o wyróżnieniu dla Müller przyjął z zaskoczeniem i radością.

- Jestem dumny, że autorka, która w 2005 r. otrzymała Berlińską Nagrodę Literacką, dostąpiła największego zaszczytu w świecie literatury - dodał Wowereit.

Wydawca najnowszej powieści noblistki Michael Krueger z monachijskiego wydawnictwa Hanser Verlag ocenił, że wyróżniono autorkę, która dorastała wśród niemieckojęzycznej mniejszości w Rumunii i która także 20 lat po zakończeniu zimnej wojny nalegała na to, by nieludzkie strony komunizmu nie zatarły się w pamięci.

Jej próba uporania się z bólem poprzez literaturę jest dobitnym przykładem zaangażowanej literatury europejskiej, która dzięki analitycznej ostrości i poetyckiej dokładności czyni przeszłość teraźniejszością - oświadczył Krueger, cytowany przez agencję dpa.

d49uqmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49uqmu