Trwa ładowanie...
deheqei

Berlinale: premiera filmu Polańskiego

deheqei
deheqei

Xawery Żuławski w jury jednego z konkursów oraz światowa premiera nowego filmu Romana Polańskiego – „Autora Widmo”, ze zdjęciami Pawła Edelmana - to polskie akcenty na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Impreza rozpoczyna się w czwartek wieczorem.

38-letni Xawery Żuławski, reżyser „Wojny polsko-ruskiej”, zasiądzie w jury oceniającym filmy krótkometrażowe. Dwójka pozostałych jurorów w tym konkursie to: dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sao Paulo Zita Carvalhosa oraz dziennikarz i wydawca niemieckiego magazynu „Spex” Max Dax.

Jurorami w najważniejszym konkursie festiwalu - konkursie głównym, w którym filmy walczą o statuetkę Złotego Niedźwiedzia - będą natomiast m.in. wybitny niemiecki reżyser Werner Herzog - twórca takich dzieł jak „Zagadka Kaspara Hausera”, „Stroszek”, „Fitzcarraldo” i „Nosferatu wampir”, oraz amerykańska aktorka Renee Zellweger.

Do konkursu głównego zgłoszono w tym roku ponad sześć tysięcy filmów, spośród których organizatorzy festiwalu wybrali 26 produkcji z 18 państw, m.in. z: Chin, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii, Norwegii, Rumunii, Rosji i USA. Fabuły wielu spośród tych filmów koncentrują się na problemach więzi rodzinnych i ludzkiej egzystencji. 18 produkcji będzie miało w Berlinie światową premierę.

deheqei

O Złotego Niedźwiedzia walczyć będzie m.in. thriller Romana Polańskiego „Autor Widmo”, ze zdjęciami autorstwa znakomitego polskiego operatora Pawła Edelmana.Film Polańskiego jest wspólną produkcją Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W obsadzie są m.in.: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall i Olivia Williams.

„Autor Widmo”, który zostanie zaprezentowany na Berlinale w piątek wieczorem (kolejne trzy projekcje zaplanowano na sobotę), będzie miał na tym festiwalu światową premierę. Do polskich kin trafi 19 lutego. Zrealizowano go na podstawie powieści Roberta Harrisa Ghostwriter .

Jednym z głównych bohaterów thrillera jest, grany przez Brosnana, były premier Wielkiej Brytanii Adam Lang. Polityk zleca spisanie swych wspomnień partyjnemu działaczowi Michaelowi McArze. Przed zakończeniem pracy nad biografią McAra ginie w zagadkowych okolicznościach. Gdy Lang zleca ukończenie książki innej osobie, okazuje się, że ktoś - za wszelką cenę - nie chce dopuścić do ujawnienia w niej prawdy o pewnych wydarzeniach.

Polańskiemu poświęcona będzie na Berlinale również wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser”(wcześniej była już ona prezentowana w Gdyni i Łodzi). Składają się na nią fotografie artysty, ukazujące m.in. od filmowej kuchni jego reżyserską i aktorską pracę na planach kolejnych produkcji, a także plakaty, które zapowiadały filmy Polańskiego w różnych krajach. Wernisaż tej wystawy w Berlinie odbędzie się 14 lutego w Galerii Magdy Potorskiej. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. słynny niemiecki reżyser Volker Schloendorff oraz członkowie ekipy, która pracowała nad „Autorem Widmo”.

deheqei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deheqei