Trwa ładowanie...

"BEREK” – najnowsza premiera Teatru Żydowskiego

Polska prapremiera sztuki "Berek” w reż. Mai Kleczewskiej, laureatki Srebrnego Lwa La Biennale di Venezia, według scenariusza Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej, w przestrzeni zaprojektowanej przez Zbigniewa Liberę, jednego z najważniejszych polskich artystów, odbędzie się 7 grudnia 2019 r. w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

Share
"BEREK” – najnowsza premiera Teatru ŻydowskiegoŹródło: Materiały prasowe
d1xfgjk

Na przestrzeni burzliwej historii, Żydzi angażowali się w polski ruch niepodległościowy. Wielu z nich brało udział w powstaniach narodowych, płacąc krwią za wolną Polskę. Jednym z żydowskich bohaterów był Berek Joselewicz, który podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 zorganizował zwartą formację zbrojną tworzoną przez Żydów. Joselewicz stał się symbolem zaangażowania Żydów w niepodległość Polski.

Twórców spektaklu "Berek”, Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego, interesuje bohaterska postawa Berka Joselewicza oraz innych polsko-żydowskich bohaterów walczących w Legionach Polskich, Kampanii Wrześniowej, w Powstaniu Warszawskim za swoją polską ojczyznę. Twórcy, korzystając z materiałów dokumentalnych, tworzą panoramę zbrojnej walki Żydów o wolność Polski na przestrzeni wieków.

Do galeryjnej przestrzeni "Berka” zaprojektowanej przez Zbigniewa Liberę można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Spektakl otwarty jest dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, jak długo trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć. Podział na scenę i widownię nie istnieje.

d1xfgjk

"Naszym zamysłem było, aby widz indywidualnie poddał się wpływom aktorów, nowych mediów i muzyki współczesnej. Widzowie i aktorzy tworzą nowe ciało społeczne, nowy synkretyzm, nowy świat” – mówi Maja Kleczewska, reżyserka spektaklu.

"Berek” to już czwarta, po "Dybuku”, "Golemie” i "Malowanym ptaku”, premiera Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim.
Grudniowe spektakle: 7 grudnia, godz. 19.00 i 20.30 (spektakle premierowe), 8 grudnia godz. 18.00 i 19.30, 10 grudnia godz. 19 i 20.30, 11 grudnia godz. 19 i 20.30 oraz 12 grudnia godz. 19 i 20.30.

Twórcy:
Scenariusz: ŁUKASZ CHOTKOWSKI/ MAJA KLECZEWSKA
Dramaturgia: ŁUKASZ CHOTKOWSKI
Reżyseria: MAJA KLECZEWSKA
Scenografia: ZBIGNIEW LIBERA
Choreografia: KAYA KOŁODZIEJCZYK
Kostiumy: KONRAD PAROL
Muzyka: CEZARY DUCHNOWSKI
Montaż materiałów filmowych: PRZEMYSŁAW CHRUŚCIELEWSKI
Przygotowanie wokalne: TERESA WROŃSKA
Produkcja: MICHALINA ŻEMŁA
Inspicjentka: BEATA SZARADOWSKA

d1xfgjk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfgjk
d1xfgjk