Trwa ładowanie...

Belgrad chce zablokować publikację książki Carli del Ponte

Belgrad chce zablokować publikację książki Carli del PonteŹródło: Inne
dx3d48k
dx3d48k

Władze Serbii usiłują nie dopuścić do publikacji we Włoszech wspomnień byłej prokurator ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii Carli del Ponte - informuje „La Repubblica”.

Książka pod tytułem Polowanie. Ja i zbrodniarze wojenni ma ukazać się 20 marca nakładem wielkiego włoskiego wydawnictwa Feltrinelli. Będzie to jej światowa premiera.

Rzymska gazeta podkreśla, że władze w Belgradzie są tak zdeterminowane, by zablokować publikację, że wystosowały list z prośbą o interwencję do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna oraz do trybunału w Hadze. Strona serbska argumentuje, że ujawnione w niej fakty mogą zaszkodzić pracy służb specjalnych i poszukiwaniu ukrywających się osób.

Tymczasem według dziennika władze Serbii zareagowały w ten sposób na wspomnienia pani prokurator dlatego, że są one ciosem wymierzonym w Belgrad i swoistym aktem oskarżenia.

Del Ponte pisze bowiem w książce o zakończonych fiaskiem rokowaniach z władzami serbskimi w sprawie wydania międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości ukrywających się zbrodniarzy wojennych na czele z przywódcą bośniackich Serbów Radovanem Karadżiciem i generałem Ratko Mladiciem.

Włoska gazeta informuje, że wydawnictwo Feltrinelli nie zamierza ugiąć się przed żądaniami wstrzymania publikacji książki byłej prokurator.

Odpowiedź z ONZ do Belgradu nie nadeszła. Trybunał w Hadze, który też został poproszony przez Serbię o interwencję, oświadczył, że nie komentuje książek i wypowiada się jedynie poprzez wyroki.

dx3d48k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx3d48k