Baśnie zebrane i spisane przez braci Grimm zostały uznane za część światowego dziedzictwa kultury - poinformowało UNESCO.
Zbiór baśni obejmujący te tak dobrze znane, jak o Czerwonym Kapturku czy Kopciuszku, został uhonorowany jako przełomowa kompilacja w tradycji baśni europejskiej i orientalnej.
Zbiór opracowany przez braci Jacoba i Wilhelma Grimmów został wpisany do rejestru "Pamięci świata" - poinformowało UNESCO.
Najsłynniejsze baśnie to Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Śpiąca królewna, Czerwony Kapturek. W baśniach braci Grimm postacie cechuje okrucieństwo, ale nie zmienia to ich podstawowego przesłania, że w walce ze złem wygrywa dobro.
Bracia Grimm - Wilhelm (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl (1785- 1863) - niemieccy pisarze i uczeni, członkowie Akademii Nauk w Berlinie, na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych opracowali zbiór baśni, które stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków. To w nim właśnie pojawiają się charakterystyczne zwroty: "dawno, dawno temu", "za lasami, za górami", czy zakończenie "żyli długo i szczęśliwie".
Pierwsze wydanie, zatytułowane Kinder und Hausmärchen ukazało się w latach 1812-15. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare można zobaczyć na wystawie w muzeum braci Grimm w Kassel.
Pierwsze wydanie polskie - Baśnie dla dzieci i młodzieży - ukazało się w roku 1895.