Trwa ładowanie...

"Basen" Joanny Kocik. Już dziś odbędzie się spotkanie z autorką kryminału

Wciągający kryminał Joanny Kocik miał swoją premierę pod koniec stycznia 2020 r. Już dziś o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z autorką "Basenu" organizowane przez HARDE Wydawnictwo.
Share
Joanna Kocik, autorka "Basenu"
Joanna Kocik, autorka "Basenu"Źródło: WP.PL
d45tjw0

"Basen" to powieść, w której wątek kryminalny jest pretekstem do pokazania słodko-gorzkiej rzeczywistości współczesnych trzydziestolatków. Walczą ambitnie o osiągnięcie sukcesu i zdobycie popularności. Żyją w dwóch światach: realnym i wirtualnym, balansując na granicy między prawdą a fikcją. Trup pojawia się już na pierwszej stronie, jednak, wbrew pozorom, wcale nie jest najistotniejszy, choć książka Kocik jest kryminałem.

Tu możecie obejrzeć spotkanie:

O czym jest "Basen"?

- O uwikłaniu w emocjonalną relację, która kogoś żywi, a kogoś niszczy. I o tym, że w relacji z jednym człowiekiem możesz być – uogólniając – stroną dominującą, a w relacji z innym człowiekiem – dominowaną, wykorzystywaną - mówiła Kocik w wywiadzie, który ukazał się w Magazynie WP. - Temat relacji, głównie między kobietami, bardzo mnie fascynuje. Super, gdy z kimś się przyjaźnimy i ta przyjaźń jest bezinteresowna oraz szczera. Ale zwykle to jest znacznie bardziej skomplikowane. Przyjaźni często towarzyszy jakiś rodzaj zazdrości, rywalizacja, potrzeba nieustannego porównywania się.

d45tjw0

Jaka jest Monika Kasperowicz - główna bohaterka "Basenu"?

Córka byłego ambasadora RP i znana influencerka, Monika Kasperowicz, została znaleziona martwa. Jej przyjaciółki usiłują poradzić sobie z tragedią, jednocześnie starając się odkryć prawdę o śmierci Moniki. Okazuje się, że w życiu młodych kobiet nie brakuje sekretów.

Kocik tak mówi o Kasperowicz: - (...) ona jest pogubiona, nieszczęśliwa w swoim na pozór pięknym, idealnym życiu. Wszyscy mówią o niej tylko dobrze, podkreślają, że to świetna, mądra dziewczyna, wartościowy, wspaniały człowiek, żadna pusta lala. A jednocześnie Monika świeci jedynie wtedy, gdy znajduje się w centrum zainteresowania. Bez swojej świty – przyjaciół, followersów - byłaby kimś zupełnie innym. Potrzebuje żywicieli, którzy ją nakarmią, żeby mogła rozkwitać.

Jaka jest Joanna Kocik - autorka powieści?

Autorka "Basenu" jest redaktorem, dziennikarzem i wydawcą współpracującym z czołowymi polskimi mediami. Jej reportaże ukazywały się w Magazynie TVN24 i Magazynie WP. Ma w portfolio dwa tomiki poetyckie: "Wypatruję samej siebie” i "Kocie skórki”. Jest współautorką tomu opowiadań "5 minut” zgłoszonego do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus . W 2014 r. została finalistką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Prowadzi podróżniczego bloga jedziemydo.wordpress.com. Dużo biega i chodzi po górach.

d45tjw0

Ale to nie wszystko. - Jestem maniaczką szczegółów. Gdy czytam książkę o Warszawie i np. nie zgadza się nazwa jakiejś ulicy, czuję się rozdrażniona - mówiła sama o sobie w niedawnym wywiadzie.

To właśnie dlatego jej powieść pełna jest detali. Na przykład pogoda opisana w retrospekcjach z lata 2015 r. odpowiada faktycznym prognozom z tego okresu, a tytułowy basen wygląda dokładnie tak jak prawdziwy z Pałacu Kultury i Nauki.

d45tjw0

Podziel się opinią

Share
d45tjw0
d45tjw0