Trwa ładowanie...
dzieci
23-04-2010 13:37

Bajkowe zabawki

Bajkowe zabawkiŹródło: Inne
ddqiwwd
ddqiwwd

Kilkadziesiąt postaci bohaterów najbardziej znanych bajek dla dzieci - m.in. Kopciuszka, królewnę Śnieżkę, Jasia i Małgosię, szewczyka Dratewkę i trzy świnki - można obejrzeć od piątku na wystawie „Pacynki Hanny Kośmickiej” w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Prezentacja potrwa do 6 maja.

Na ekspozycji można oglądać wykonane ręcznie pacynki, czyli lalki teatralne nakładane na dłoń aktora – animatora i poruszane przez niego palcami. Dzieci mogą się nimi bawić w teatr na specjalnie zaimprowizowanej scenie.

Hanna Kośmicka, projektantka lalek z Sopotu, ma w swoim dorobku kilkaset wzorów pacynek oraz palcynek czyli lalek na jeden palec. Wszystkie są bardzo kolorowe i estetycznie uszyte z materiałów dobrego gatunku.

Twórczyni pacynek, pytana skąd czerpie pomysły na pacynki odpowiedziała: „One rosną jak drzewo, z każdej lalki wyrastają następne projekty. To taki casting dla szmatek - kawałek swetra wygląda jak kolczuga rycerza, zamek błyskawiczny ma zęby jak krokodyl, prute włóczki kręcą się jak loczki królewny”.

Kośmicka ukończyła architekturę na politechnice gdańskiej. Jest laureatką konkursu Kobieta Przedsiębiorcza 2002 – została nią po tym, jak otworzyła w Sopocie autorską Galerię w Krzywym Domku. Jak sama mówi z powodu serii przypadków i chęci bycia osobą niezależną odeszła po kilku latach od pracy w wyuczonym zawodzie i jako projektantka pacynek powróciła do świata dzieciństwa.

ddqiwwd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddqiwwd