Trwa ładowanie...
francja
23-04-2010 13:52

Autobus polskich poetów na ulicach Paryża

Autobus polskich poetów na ulicach ParyżaŹródło: Jupiterimages
d2aed40
d2aed40

Specjalny stary paryski autobus, w którym polscy poeci czytali pasażerom wiersze, przejechał w sobotę ulicami stolicy Francji. To jedna z wielu atrakcji trwających w Paryżu Targów Poezji z udziałem Polski.

Polska jest gościem honorowym tegorocznych, 27. już paryskich Targów Poezji. Z tej okazji w programie znalazło się wiele spotkań, koncertów i filmów z udziałem polskich artystów.

W sobotnie popołudnie ulicami paryskiej Dzielnicy Łacińskiej krążył zabytkowy, zielony paryski autobus, którego pasażerami byli zaproszeni polscy poeci oraz wszyscy chętni paryżanie. Konduktorem pojazdu był mieszkający we Francji polski tłumacz i poeta Krzysztof Jeżewski , który czytał m.in. wiersze Norwida , Miłosza i Herberta we francuskim przekładzie. Później własne utwory interpretowali w autobusie inni poeci: Dariusz Suska i Adam Zdrodowski .

d2aed40

W sobotę publiczność odwiedzała tłumnie stoiska około 500 wydawców poezji przy paryskim placu Saint-Sulpice.
- Te targi pokazują zupełnie nieprawdopodobną liczbę książek wychodzących co roku we Francji. Mówi się, że Francuzi w ogóle się nie interesują poezją, ale jak widać, to nieprawda" - podkreślał Krzysztof Jeżewski .

Polscy poeci przyznawali szczerze, że co prawda nie za bardzo lubią takie masowe „spędy”, ale że czasem dobrze jest zobaczyć, że poezja ma wciąż niemało miłośników.

Na scenie ustawionej pośrodku poetyckiego bazaru odbywały się spotkania i koncerty. Aktorzy czytali tam we francuskich tłumaczeniach wiersze polskich uczestników Targów m.in. Ewy Lipskiej , Adama Zagajewskiego i Tomasza Różyckiego .

Podczas poetyckiej imprezy na estradzie przy placu Saint-Sulpice recitale swoich piosenek dali krakowski bard Grzegorz Turnau i mieszkająca we Francji polska piosenkarka Anna Prucnal.

Poetyckim targom towarzyszy przegląd polskiego kina w paryskim kinie Arlequin. W jego programie są dzieła Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego , Tadeusza Konwickiego , które zapowiadają i komentują zaproszeni do Paryża polscy poeci.

d2aed40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aed40