Trwa ładowanie...
audiobook
23-04-2010 13:47

Audiobooki - nowe brzmienie książek

Audiobooki - nowe brzmienie książekŹródło: Jupiter
d3pgwmg
d3pgwmg

Akcja „Audiobooki – nowe brzmienie książek” ma na celu zapoznanie miłośników literatury z coraz bardziej popularnymi książkami do słuchania.

Akcja rozpoczęła się 15 października i potrwa dwa miesiące. Do księgarń dostarczonych zostanie 50 wyselekcjonowanych tytułów, czytanych przez najlepszych aktorów i lektorów. Można też będzie posłuchać fragmentów na odtwarzaczach MP3, które razem z audiobookami trafią do księgarń.

Inicjatorem Akcji jest sekcja wydawców audio w Polskiej Izbie Książki. W akcji udział biorą następujące wydawnictwa: Aleksandria, Audioclub.pl, Audio Liber, Bellona, Biblioteka Akustyczna, Mała Litera, MediaRodzina, Muza, Promatek, Złote Myśli.

Dzięki zaangażowaniu dziesięciu wydawców oraz wsparciu Azymutu, jednego z największych dystrybutorów książek na polskim rynku księgarskim, udało się zrealizować pomysł współpracy wydawnictw audio z setką księgarń na terenie całego kraju. Akcja ta jest jedną z inicjatyw służącą tworzeniu i rozwojowi rynku audioksiążek w Polsce.

Na świecie już od kilku lat audiobooki odnoszą ogromny sukces. Ich sprzedaż rośnie szybciej niż książek tradycyjnych. W Niemczech rynek audiobooków wart jest przeszło 200 milionów euro rocznie. Według Audiobook Publishing Association w Wielkiej Brytanii roczna sprzedaż audiobooków to ponad 5 milionów egzemplarzy a jej wartość przekracza 70 milionów funtów. Badania przeprowadzone przez Audio Publishers Association z kolei wskazują, że 28% Amerykanów słucha audiobooków. Ich sprzedaż w 2007 roku wzrosła 12% w stosunku do roku 2006 i przekroczyła wartość miliarda dolarów.

d3pgwmg

Źródłem popularności audiobooków wydają się być dwa czynniki - czynnik zwany double your time (podaruj sobie dwa razy więcej wolnego czasu) oraz mocne pobudzanie wyobraźni, co pozwala jeszcze głębiej przeżyć i wejść w świat literatury. Większość odbiorców podkreśla czynnik artystyczny, jako najważniejszy, zwłaszcza, gdy książka zilustrowana jest muzyką i interpretowana przez znanego aktora lub lektora.

Współczesne szybkie życie i konieczność nieustannego rozwoju sprzyjają słuchaniu książek także w Polsce. Audiobooki to świetny sposób, aby przeczytać-słuchając: obowiązkową lekturę, praktyczny poradnik lub ciekawą książkę z dowolnej dziedziny – od bajek dla dzieci przez klasykę światowej prozy po literaturę faktu. Oferta audiobooków w Polsce to już ponad 1000 tytułów i liczba ta szybko rośnie.

d3pgwmg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pgwmg