Atiq Rahimi, autor powieści Syngué Sabour, został laureatem tegorocznej edycji nagrody polskich studentów Lista Goncourtów - polski wybór 2008. Werdykt ogłoszono w sobotę podczas 12. Targów Książki w Krakowie.
Nagroda Goncourtów jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich we Francji, choć jej wysokość to zaledwie kilka euro. Od 1998 r. także studenci romanistyki z 12 uczelni w całej Polsce wybierają najlepszą francuską książkę, która ukazała się w ostatnim roku. Nad obradami studenckiego jury czuwa zawsze honorowy przewodniczący, którym w tym roku była pisarka Agnieszka Taborska .
Członkowie studenckiego jury pod przewodnictwem Elżbiety Przeborowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uznali, że walorami nagrodzonej książki są: rytm narracji, przejmujące zakończenie, uniwersalność tematu i potencjał teatralny.
- Historia dzieje się w Afganistanie, lub gdzie indziej, przedstawiona jest w formie monologu kobiety, która opiekując się nieprzytomnym mężem opowiada o swoim życiu, wyjawiając tajemnice, frustracje, niespełnione marzenia, wszystko to, czego nie śmiała powiedzieć mu wcześniej - wyjaśniła przewodnicząca jury.
Kluczem do zrozumienia powieści jest perski mit o tytułowym kamieniu cierpliwości, któremu zawierza się cierpienia i smutki, a kamień słucha, chłonie każde słowo, aż pewnego dnia pęka, przynosząc wyzwolenie temu, kto mu się zwierzył.
Syngué Sabour to trzecia powieść Atiqa Rahimi, afgańskiego pisarza i reżysera, urodzonego w Kabulu w 1962 roku. Jest to także pierwsza jego powieść napisana po francusku. Atiq Rahimi będzie prawdopodobnie gościem Instytutu Francuskiego w Krakowie podczas przyszłorocznej, 12. edycji nagrody Lista Goncourtów - polski wybór 2009.
Akademia Goncourtów powstała w 1902 r., a pierwsze nagrody przyznano rok później. Wolę powołania Akademii wyraził w testamencie powieściopisarz Edmont de Goncourt. Tegoroczna nagroda akademii zostanie ogłoszona 10 listopada.