Trwa ładowanie...

Ars Polona zawiesza Międzynarodowe Targi Książki i idzie do sądu

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Konkurencja - Ars Polona, która organizowała Międzynarodowe Targi Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu.

Ars Polona zawiesza Międzynarodowe Targi Książki i idzie do sąduŹródło: Materiały prasowe
d1syvdl
d1syvdl

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Konkurencja - Ars Polona, która organizowała Międzynarodowe Targi Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu.

W zeszłym roku odbył się pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie. Bunt wydawców przeciwko Ars Polonie, firmie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), doprowadził do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki (WTK).

WTK powstały z inicjatywy wydawców, którzy od lat narzekali na wysokie ceny stoisk proponowane przez Ars Polonę i monopolistyczny charakter prowadzenia imprezy. W marcu 2010 powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której firma Murator Expo ma 40 proc. udziałów, reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad organizacją imprezy. Ceny stoisk w PKiN, które zaproponował Murator, były rok temu o ok. 20 proc. niższe niż ceny proponowane przez Ars Polonę.

W zeszłym roku obie imprezy odbyły się w tym samym miejscu - warszawskim Pałacu Kultury i Nauki - w odstępie tygodnia. Wydawcy, a także częściowo publiczność, podzielili się pomiędzy konkurujące imprezy; w obu wzięło udział po około 300 edytorów. I Warszawskie Targi Książki odwiedziło 28 tys. gości, a 55. Międzynarodowe Targi Książki - 36,5 tys.

Obserwatorzy rynku podkreślali, że w Warszawie nie ma miejsca na dwie tak duże imprezy wydawnicze, zwłaszcza jeżeli obie będą się odbywały w maju i w tym samym miejscu. Mimo że w tym roku Ars Polona przedłużyła o dwa tygodnie termin nadsyłania zgłoszeń na targi (z 30 marca na 15 kwietnia), ostatecznie zdecydowała się na zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki.

d1syvdl

"Od ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się obiektem niezwykle brutalnego, niewiele mającego z zasadami uczciwej gry gospodarczej, ataku konkurencji.(...) Konkurenci, stosując ceny niższe od kosztów wytworzenia, korzystając z zaplecza finansowego firmy Murator EXPO, zdołali przyciągnąć część wystawców, dotychczas uczestniczących w naszych targach. Działaniu temu wyraźnie sprzyja obecne kierownictwo Pałacu Kultury i Nauki, które nie bacząc na wieloletnią współpracę, umożliwiło organizację konkurencyjnej imprezy, mając świadomość, że głównym jej celem jest wypchnięcie z rynku Ars Polony. (...) Skutkiem tego jest ujemny wynik finansowy poprzedniej edycji Międzynarodowych Targów Książki i strata, jaką przyniosły one naszej firmie" - napisał prezes Ars Polony Grzegorz Guzowski w oficjalnym komunikacie.

"Ars Polona wystąpiła na drogę sądową przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki, domagając się zakazania im czynów nieuczciwej konkurencji. Wystąpi również o zobowiązanie ich do naprawienia szkody, jaką działaniem swym wyrządzili interesom Ars Polony. Równocześnie, kierując się troską o dotychczasowych partnerów biznesowych, chcąc oszczędzić im konieczności ponoszenia podwójnych kosztów związanych z uczestnictwem w obu projektach, zarząd postanowił zawiesić organizację Międzynarodowych Targów Książki do czasu rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu sądowym. Wyrażamy przekonanie, że w przyszłym roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie ponownie, już po raz pięćdziesiąty szósty, zaproszą Was do siebie" - deklaruje Guzowski.

Grzegorz Górny z zarządu spółki Warszawskie Targi Książki odpowiada: "W zeszłym roku odbyły się dwie majowe imprezy targowe w Warszawie i uczestnicy mieli możność porównać. Porównali i wybrali - teraz widzimy efekty". Podkreślił w rozmowie z PAP też, że w przeciągu ostatnich 11 lat Ars Polona zawiesiła, oprócz Międzynarodowych Targów Książki, trzy inne imprezy. "Przestała organizować Krajowe Targi Książki, Targi Książki Edukacyjnej i Targi Książki Akademickiej" - zaznaczył.

Również Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, zaznacza, że wydawcy wolą Warszawskie Targi Książki. "Zadecydowali wydawcy. To oni kupują powierzchnię wystawienniczą, to oni zdecydowali się na przejście do konkurencyjnej imprezy. Łatwość, z jaką się to dokonało, jest charakterystyczna. Mamy nadzieję, że Warszawskie Targi Książki będą coraz lepsze" - powiedział PAP Piotr Marciszuk.

d1syvdl

W podobnym duchu wypowiada się Grzegorz Gauden, prezes Instytutu Książki. "Za Warszawskimi Targami Książki stoją właściwie wszyscy najwięksi polscy wydawcy. To samo w sobie wystarcza za komentarz. Jeżeli oni uznali, że nie chcą uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Książki, to widocznie mieli ku temu powody" - powiedział Gauden PAP.

II Warszawskie Targi Książki odbędą się w tym roku w dniach 12-15 maja w PKiN.

d1syvdl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1syvdl