Trwa ładowanie...

Arkady Fiedler niezmiennie fascynuje

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. A z nim wycieczki i wszelkiego rodzaju naukowe wyjazdy. Polecamy fascynujące miejsce – Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Arkady Fiedler niezmiennie fascynujeŹródło: Inne
d24btyc
d24btyc

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum.

W roku 1991 decyzją Rady Miejskiej w Puszczykowie cofnięto placówce wszelkie subwencje i od tej chwili Muzeum - Pracownia jest zdana wyłącznie na własne siły.

Od roku 1996 w Muzeum-Pracowni wręczana jest coroczna nagroda Bursztynowego Motyla im. A. Fiedlera dla polskiego autora książki podróżniczej. Dotychczasowymi laureatami zostali: Stanisław Szwarc Bronikowski (1996) za Poszukiwanie zagubionych światów, Jerzy Kukuczka (1996-pośmiertnie), Waldemar Borek i Krzysztof Czader (1997) za Madagaskar , Jacek Pałkiewicz (1998) za Terra incognita. Wyprawa do źródeł Amazonki i Po bezdrożach świata, Marek Kamiński (1999) za Moje bieguny: dziennik z wypraw 1990-1998 , Marcin Kydryński (2000) za Pod słońce , Ryszard Kapuściński (2001) za Z Afryki, Beata Pawlikowska (2002) za Blondynka w dżungli , Wojciech Jagielski (2003) za Modlitwa o deszcz , Wojciech Cejrowski (2004) za Gringo wśród dzikich plemion , Olgierd Budrewicz (2005) za Druga strona Księżyca.

Arkady Fiedler urodził się w 1894 w Poznaniu, zmarł w 1985 w Puszczykowie. Po ukończeniu szkoły realnej w Poznaniu, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i nauki przyrodnicze. Studia przerwała I wojna światowa. W latach 1918-19 brał udział w powstaniu wielkopolskim i należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1917 roku cyklem wierszy Czerwone światło ogniska na łamach poznańskiego „Zdroju”. W 1926 wydrukował w odziedziczonym po ojcu zakładzie chemigraficznym reportaż ze swej wyprawy: Przez wiry i porohy Dniestru. A w 1928 wyruszył w pierwszą, wielką podróż do południowej Brazylii. Przywiózł z niej bogate zbiory zoologiczne i botaniczne i nie mniej bogate wrażenia, które opisał w książkach Bichos, moi brazylijscy przyjaciele i Wśród Indian Koroadów. W 1933 urzeczywistnia swe najgorętsze marzenie: rusza do Amazonii, do najbujniejszej pod słońcem puszczy tropikalnej. Wyprawa zaowocowała książką Ryby śpiewają w Ukajali , która przyniosła pisarzowi wielką, popularność i uznanie czytelników. W 1936 wydał Kanadę pachnącą, żywicą.

d24btyc

Wybuch II Wojny Światowej zastał Fiedlera na Tahiti. Porzucił baśniową wyspę, by wybrać żołnierski los. Przez Francję dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników bohatersko walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę Dywizjon 303 - jej przedruki krążyły w okupowanym kraju, krzepiąc ducha. Pływał też na polskich statkach handlowych - wysiłek wojenny naszych marynarzy opisał w książce Dziękuję ci, kapitanie.

Arkady Fiedler ma w dorobku 32 książki wydane w 23 językach i przeszło10-milionowym nakładzie. Jego książki urzekają plastyką opisu, pasjonująco, barwnie zbliżają czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewają piękno przyrody.

W 1957 Fiedler po raz drugi został laureatem nagrody literackiej miasta Poznania, a w 1978 - nagrody państwowej I stopnia. W 1969 otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie - Order Uśmiechu.

Arkady Fiedler został wybrany patronem wielu szkół oraz innych instytucji.

d24btyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24btyc